Pasterka ze Śpiewającą Choinką

  • 25.12.2019, 12:36 (aktualizacja 25.12.2019, 12:41)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Pasterka ze Śpiewającą Choinką
W tajemnicy starał się utrzymać ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży, swoją świąteczną niespodziankę. Nie do końca się udało, bo trudno zachować sekret, gdy przed wejściem do świątyni powstaje wysoka na kilka metrów konstrukcja.

Szopka? Coś na przywitanie Nowego Roku? A może na Trzech Króli? Parafianie prześcigali się w domysłach.

- Zafascynował mnie pomysł Singing Christmas Tree, czyli Śpiewającej Choinki - ksiądz Andrzej Godlewski prezentuje nagrania wideo z Zurychu.

W tym szwajcarskim mieście wieloletnią tradycją adwentową są prezentacje chórów dziecięcych i dorosłych na jednej z ulic. Śpiewacy są rozmieszczeni na konstrukcji o kształcie choinki. Stoją na podestach na różnej wysokości i na chwałę Pana wykonują kolędy, pastorałki, ale też piosenki nawiązujące do Świąt, które powstały w kręgu muzyki popularnej.

- Wrażenia są wspaniałe. Chciałbym je przenieść do Łomży i naszej parafii tłumaczy proboszcz.

Przyznaje, że także myślał  dużym cyklu adwentowych koncertów Śpiewającej Choinki. Jest w Łomży i diecezji niemało chórów, które mogłyby brać w nich udział.

- Zaczniemy jednak skromniej - od kolędowania przed Pasterką w naszej parafii w wykonaniu naszego chóru pod batutą wspaniałej pani Katarzyny Szmitko. A na przyszły rok... Zobaczymy - dodaje ksiądz Andrzej Godlewski.

Tak też się stało. Zmierzających na nocną mszę w wigilię narodzin  Zbawiciela witał niezwykły widok i dźwięki rozśpiewanego drzewka przed kościołem Krzyża Świętego na górującym nad miastem Wzgórzu Nadziei.

Jak informuje Wikipedia, tradycja Singing Christmas Tree narodziła się w latach 30. ubiegłego wieku w Belhaven University w USA. Od tej pory Śpiewające Drzewka Bożonarodzeniowe powstają wokół świątyń, na placach i ulicach, w halach w wielu krajach. Koncertuje na nich zwykle od 30 (tak mniej więcej było w Łomży)  do nawet 450 śpiewaków. Bardzo popularne stały się np. w Kanadzie, na Filipinach i Sri Lance, w Korei Południowej czy Szwajcarii.

Z radością witamy Śpiewająca Choinkę  także w Łomży.                                            

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe