Była dziura na dziurze, jest droga jak stół

  • 25.12.2019, 13:00 (aktualizacja 25.12.2019, 13:04)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Była dziura na dziurze, jest  droga jak stół
Z udziałem m. in. ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego i wicemarszałka województwa podlaskiego Marka Olbrysia, odbyła się przed świętami przy wjeździe do wsi Wierzbowo uroczystość otwarcia wyremontowanego odcinka drogi powiatowej między miejscowościami Chomentowo a Osobne. To szlak o znaczeniu zdecydowanie większym niż powiatowy - podkreślali zgodnie uczestnicy uroczystości.

- Dla mnie to podróż edukacyjna, bo po raz kolejny przekonuję się, że realnie ważne życie dzieje się poza Warszawą czy Białymstokiem. Cieszę się, że powiat łomżyński tak szeroko może korzystać z budżetu państwa, ponieważ uzyskał najwyższy możliwy poziom dofinansowania. Słyszałem od księdza proboszcza, że droga przed remontem była prawie nieprzejezdna, teraz jest równa jak stół.   Oby też była bezpieczna - powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i Krzysztof Święcki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży zgodnie podkreślają "strategiczny" charakter trasy liczącej 13 kilometrów.

- Łączy drogę krajową 61 z drogą wojewódzką 677, trzy miejscowości gminne - Śniadowo, Miastkowo i Nowogród, dwie miejscowości parafialne - Śniadowo i Szczepankowo. Jest ważna także dla Łomży. Notujemy na niej największe natężenie ruchu ze wszystkich dróg zarządzanych przez powiat. Choć, trzeba przyznać, nie było tu zbyt wielu wypadków - podkreślał starosta Lech Marek Szabłowski. 

Przypomniał jak przed siedmiu laty udało się zdobyć fundusze na modernizację pierwszych trzech kilometrów drogi "trudnej i smutnej". 

- Pozostało jeszcze sporo, ale otwierany dziś odcinek był chyba najgorszy.   Mogliśmy to zadanie wykonać dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Dróg Samorządowych oraz we współpracy samorządów powiatu i gminy Śniadowo. Na ręce pana ministra kieruję podziękowania za stworzenie przez rząd takiego "instrumentu " jak FDS. W poprzednich latach województwo miało po 40 - 60 milionów złotych na drogi lokalne, w tym wojewoda rozdysponował około 400 milionów. Mamy za co dziękować - dodał starosta.

Powiat łomżyński uzyskał z FDS na 12 zgłoszonych przez siebie zadań 15,5 miliona złotych dofinansowania przy łącznym swoim rocznym budżecie 50 milionów.     

- Tu akurat nie ma udziału marszałka, choć do tej pory najczęściej dawał pieniądze. Ale to dobrze, że są także inne możliwości. Dróg wojewódzkich mamy 1300 kilometrów, a powiatowych jest ponad 7000.  Dziękuję w imieniu mieszkańców, w tym szczególnie mojej cioci, która tu od lat mieszka i mówiła, że była to "droga zapomniana nie przez Boga, ale przez ludzi" - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Wójt Śniadowa Rafał Pstrągowski podkreślił, że batalia o remont drogi, którą tworzyły "dziury na dziurach", trwała już od 2009 roku.

- To piękny prezent na święta - powiedział przed przecięciem wstęgi i poświęceniem nowej trasy przez księdza Dariusza Wiznera, proboszcza ze Szczepankowa.

Jak wyjaśnił dyrektor Krzysztof Święcki, przebudowany został odcinek 3-kilometrowy. Ma teraz m. in. 5,5 metra szerokości, pobocza, 12,5 centymetra warstwy bitumicznej oraz gwarancję na 84 miesiące. Zadanie zostało wykonane przez firmę BIK-Projekt z Łomży za nieco ponad 3 miliony złotych, z czego po około 300 tys. wyłożyły powiat łomżyński i gmina Śniadowo, a głównym źródłem był Fundusz Dróg Samorządowych.    

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe