Współpraca WOT z Aeroklubem Białostockim

  • 27.12.2019, 12:36 (aktualizacja 27.12.2019, 12:40)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Współpraca WOT z Aeroklubem Białostockim
Na lotnisku Krywlany podpisana została notatka uzgodnień pomiędzy władzami Aeroklubu Białostockiego a dowódcą 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dokument został podpisany przez Prezesa Zarządu, Dyrektora Aeroklubu Białostockiego oraz dowódcę 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podpisanie odbyło się w obecności oficerów Dowództwa WOT, na czele z gen. dyw. Wiesławem Kukułą, oraz żołnierzy trzech brygad OT, którzy w dniach 16-19 grudnia przechodzili na Krywlanach szkolenie specjalistyczne ze współdziałania z wojskowymi statkami powietrznymi.

Dokument zakłada m.in. organizowanie i prowadzenie wspólnych szkoleń oraz udostępnienie bazy szkoleniowej w zakresie obsługi bezzałogowych statków powietrznych oraz szkolenia radiooperatorów lotnictwa i korespondencji lotniczej.

W istocie dokument formalizuje współpracę pomiędzy brygadą i aeroklubem, której początki sięgają października 2018 roku. Na obiektach lotniska odbyły się już szkolenia z prowadzenia korespondencji radiowej z załogami statków powietrznych, wyboru i oznaczenia lądowisk oraz praktycznego desantowania ze śmigłowca i podejmowania personelu. Infrastruktura lotniska była też wykorzystywana podczas współdziałania żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT
i 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.

Możliwość wykorzystania przestrzeni powietrznej lotniska będzie też istotna dla procesu podtrzymywania uprawnień operatorów bezzałogowców Flyeye. W 1 Podlaskiej Brygadzie OT znajduje się zestaw złożony z czterech platform powietrznych (samolotów).

Podpisany dokument przyczynia się do zdobywania i podnoszenia umiejętności żołnierzy, które są ważne zarówno z punktu widzenia działań wojskowych, jak i zarządzania kryzysowego (np. w czasie akcji poszukiwawczych).

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe