Mamy obowiązki polskie - [VIDEO] 

  • 03.01.2020, 21:15 (aktualizacja 03.01.2020, 21:26)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Mamy obowiązki polskie - [VIDEO]
2 stycznia 1939 roku w rodowym dworze Lutosławskich w Drozdowie zmarł Roman Dmowski. Miał 75 lat. Kilkanaście miesięcy wcześniej schorowany polityk przyjął zaproszenie Marii z Lutosławskich Niklewiczowej i jej męża Mieczysława, swoich wieloletnich przyjaciół i zamieszkał z nimi nad Narwią. Od lat rocznica śmierci jednego z architektów polskiej niepodległości i głównych twórców krajowej i międzynarodowej myśli politycznej jest ważnym wydarzeniem początku roku na Ziemi Łomżyńskiej i w województwie podlaskim

- Jego słowa o byciu Polakiem i wypełnianiu polskich obowiązków zakotwiczone  są bardzo głęboko w moim życiu. I choć często je trawestuję mówiąc o "łomżyńskich obowiązkach łomżyniaka", to sprzeczności w tym  nie ma żadnej. Wręcz przeciwnie. Roman Dmowski to myśliciel, który dał ideowe podstawy wolności naszego kraju. Na Ziemi Łomżyńskiej był bardzo szanowanym uczestnikiem  życia politycznego i miał wielu przyjaciół. Tworzył tu swoje dzieła - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś reprezentujący podczas uroczystości Urząd Marszałkowski i Sejmik województwa.

 

Głównym organizatorem rocznicowego hołdu  był  Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jak poinformował Dariusz Syrnicki,  łomżyński oddział organizacji, wsparli działacze  związku z Białegostoku, województwa mazowieckiego i warmińsko - mazurskiego. Przedstawicielką władz związku NSZ była Izabela Strojek.

- Msze i uroczystości związane z 81. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego odbywają się tego dnia w wielu miejscach. Staramy się upowszechniać jego dorobek, który łączy Polaków. Warto do jego idei wracać i analizować je ze zrozumieniem - stwierdziła.       

Uroczystości w Drozdowie tradycyjnie rozpoczęła msza w miejscowym kościele celebrowana przez proboszcza Aleksandra Suchockiego i z homilią ojca Jana Bońkowskiego z klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Zakonnik, który jest czynnie zaangażowany w działalność łomżyńskiego harcerstwa, podkreślił, że jako jedyny obecny w świątyni, był już na świecie, gdy w Drozdowie przebywał Roman Dmowski, chociaż był niespełna rocznym dzieckiem w chwili jego śmierci.

Kapucyn znany także jako historyk i regionalista, nawiązywał kilkakrotnie do harcerstwa. Tym bardziej, że przyjaciele Romana Dmowskiego był ksiądz Kazimierz Lutosławski, pionier tego ruchu na ziemiach polskich i twórca Krzyża Harcerskiego.   

- Nie wiemy czy twórca narodowej demokracji był w harcerstwie, ale prowadził życie wzorowego harcerza. Roman Dmowski już w wieku dwudziestu kilku lat podjął decyzję: oddam swoje życie Polsce. Był w tym wyborze konsekwentny Zanim harcerz otrzyma Krzyż, składa przyrzeczenie, że będzie swoim życiem służył Bogu, Ojczyźnie i każdemu człowiekowi. Nic ująć, nic dodać patrząc na postać i drogę życiową Dmowskiego - mówił ojciec Jan Bońkowski.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe