Spotkanie opłatkowe Sybiraków [VIDEO]

  • 14.01.2020, 08:39 (aktualizacja 14.01.2020, 08:57)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Spotkanie opłatkowe Sybiraków [VIDEO]
Sybiracy, członkowie rodzin, przedstawiciele parlamentu i samorządu uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Zarząd Oddziału w Łomży.

 - Staramy się organizować spotkania opłatkowe, choć co roku nas ubywa. Chcemy się jednak spotykać , dzielić opłatkiem i wspominać - mówi Danuta Pieńkowska – Wolfart, prezes Zarządu Oddziału Sybiraków w Łomży. 

Ciągle żywe są wspomnienia z zesłania na nieludzką ziemię.

- Jest w nas Sybirakach nuta krzywdy. Zachowałem takie wspomnienia: Wstajemy, a tu minus pięćdziesiąt stopni, innym razem nadeszły wielkie roztopy. Aby przejść trzeba było do nóg przywiązywać specjalne stołki. Przypimina mi się jak wielkim dobrodziejstwem były ryby, które zesłańcy łowili w wodnych zastoiskach. Suszone ryby pozwalały nam przetrwać. Syberia to wielkie przestrzenie lądu i wody - wspomina Jerzy Szymanowski, wiceprezes Związku Sybiraków w Łomży.

Wśród uczestników spotkania prawie w każdej rodzinie była osoba wywieziona na Syberię.

 

 

- Też jestem z rodziny Sybiraków. Dlatego tak dobrze rozumiem ból i żal osób, które przeżyły Syberię. Cieszymy się, że dziś możemy żyć w wolnej Ojczyźnie - przyznaje poseł Lech Antoni Kołakowski.

Spotkanie było okazją do przekazania podziękowań i uhonorowania osób wspierających działalność Związku Sybiraków. Złote odznaki Zasłużony dla Związku Sybiraków otrzymali Jolanta Kossakowska, dyrektor drugiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży i Henryk Kowalewski, emerytowany wojskowy. Honorowe odznaki Związku Sybiraków otrzymali między innymi Sylwia Pieńkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach i Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

- Jedwabne od wrzśnia 1939 do czerwca 1941 roku bardzo ucierpiało. Wywózki dotknęły szczególnie mieszkańców wsi położonych nad Biebrzą. W niektórych wsiach Sowieci wywieźli ponad sześćdziesiąt procent mieszkańców. W związku z tym przygotwujemy publikację historyczną dotyczącą prześladowań mieszkańców Jedwabnego i okolicznych miejscowości. Wydawnictwo chcemy zaprezentować we wrześniu na konferencji, którą organizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - wyjaśnia Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Spotkaniu towarzyszył okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe