2019. Subiektywne podsumowanie roku 

  • 14.01.2020, 09:32 (aktualizacja 15.01.2020, 08:39)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
2019. Subiektywne podsumowanie roku
Zanim zacznie się coś nowego trzeba zrobić bilans starego. Zgodnie z tradycją proponujemy przegląd tego, co się wydarzyło w 2019, głównie w Łomży. Podsumowanie jest całkowicie stronnicze, subiektywne, może chwilami złośliwe…

Styczeń

W 2019 roku Łomża weszła mając już mniej niż 60 tysięcy mieszkańców. Coraz bardziej dystansują nas np. Suwałki. To tendencja już trwała, niestety. Na pociechę można tylko powiedzieć, że rośnie Ziemia Łomżyńska - Giełczyn, Kupiski czy Konarzyce, gdzie widuje się coraz więcej łomżyniaków.

Trzej Królowie w otoczeniu licznych orszaków przeszli przez Łomżę do „Betlejem” wśród bloków wielkiego osiedla. Ofiarowali Dzieciątku dary, a wszystkim życzenia dobrego roku. U niektórych się sprawdziło.

Rozpoczął się serial „Stawka większa niż śmieć”. Przez kilka miesięcy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski usiłował wprowadzić podwyżki opłat za odpady. Radni mu nie pozwalali. No to, jeden radny zmienił klub i radni pozwolili żeby było drożej, a potem taniej. To taniej miałoby być od teraz, ale wtrącił się sąd. W sumie jednak nowiny są kiepskie: tak czy siak będzie drogo, bo tak jest wszędzie.

Kadrowe zmiany we wszystkich WORD-ach w województwie. W Białymstoku i Suwałkach nowe twarze, w Łomży – doświadczone oblicze wieloletniego dyrektora Mirosława Oliferuka. Obowiązek egzaminowania pozostał na stanowisku.

Łomża błyszczy. Kolejny raz okazała się najpiękniej rozświetlonym świątecznie miastem w województwie i jednym z czołowych w kraju w konkursie Energi. To się opłaca – mieszkańcy otrzymali podarki AGD za 10 tysięcy złotych.

Na ulice miasta wyjechały pierwsze niewielkie autobusy Karsan. Wjeżdżają tam, gdzie nie potrafią duże.

Pięknym wynikiem 96 tysięcy złotych zaowocowała w Łomży Wielka Orkiestra  Świątecznej Pomocy. Byłoby wiele radości, ale w Gdańsku zginął podczas koncertu prezydent Paweł Adamowicz.

Jak jest zima, to musi być zimno. W Łomży jak jest zimno i bezwietrznie to jeszcze dodatkowo śmierdzi i dusi smog. Bywają takie dni jakbyśmy mieszkali wśród hut, cementowni  i elektrowni.

Latającego jelenia z Czerwonego Boru zarejestrowanego przez leśników obejrzało w internecie kilkaset tysięcy widzów. Kolejny raz takie zainteresowanie Łomżą i okolicami wywołał filmik, gdy uwagi wymieniały publicznie kandydatki do parlamentu Agnieszka Muzyk i Bernadeta Krynicka. A potem gdy Piękni i Młodzi stali się także Bojowi. Drodzy kreatorzy wizerunku, filmujcie już lepiej jelenie.

Mail z informacją o bombie dotarł do Ratusza Łomży. Pewnie bomba byłaby nowa, ale służby nic nie znalazły. W roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej co i rusz ogłaszane  były alarmy o starych, ale najzupełniej rzeczywistych bombach. W Nowogrodzie np. trzeba było ewakuować niemal wszystkich mieszkańców i zamknąć wjazd do miasta.

 

Luty

Rezygnację złożył marszałek województwa Artur Kosicki. Okazało się jednak, że to był tylko taki test. Zatem został ponownie wybrany, a Łomża ma nadal swojego wicemarszałka Marka Olbrysia.

Śnieg poleżał na ulicach miasta. Wow!

W Ratuszu pojawił się drugi zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski. Dał o sobie mocno znać w końcówce roku jako niezły zawadiaka. Wykrył u ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego braki w prawdomówności i ostentacyjnie porzucił obóz władzy (krajowej, nie miejskiej).

Pierwsze żurawie i gęsi zaobserwowane nad Narwią. A mówią, że tylko oszołomieni ekolodzy wierzą w globalne ocieplenie. Konserwatywne bociany przyleciały jednak tradycyjnie pod koniec marca i w kwietniu.

 

Marzec 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma sens. Kto w to wierzy, był tego dnia przy odnowionym nagrobku ostatniego z łomżyńskich Niezłomnych Stanisława Marchewki „Ryby” na cmentarzu w Piątnicy.

Na krucjatę wyruszył łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski znany dotąd z tego, że jest przeciwko alkoholowi. Okazało się, że jest też bardzo przeciw internetowemu hejtowi. 

A mogło być tak sensacyjnie. Samochodem na łomżyńskich numerach odjechali w Białymstoku porywacze matki i jej kilkuletniej córeczki. Wóz był jednak z wypożyczalni, stał sobie dwie ulice dalej, ale kilkadziesiąt godzin emocji miał cały kraj.

W Łomży będzie szprycha numer 3. Rząd ogłosił pierwsze przymiarki do budowy kolejowych tras, czyli „szprych”, które doprowadzą pasażerów do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Gorącym orędownikiem idei Kolei Warszawsko – Mazurskiej przez Łomżę, Ostrołękę i Kolno do Giżycka jest poseł Lech Antoni Kołakowski, który cierpliwie i konsekwentnie nie pozwolił rządzącym zapomnieć o szlaku Via Baltica i obwodnicy Łomży. Teraz też powołał zespół parlamentarny do pilnowania tej sprawy.     

 

Kwiecień

Odszedł Czesław Rybicki. Nauczyciel, historyk, działacz polonijny, a przede wszystkim bardzo dobry, życzliwy ludziom i przyjazny człowiek. Bardzo takich osób potem brakuje.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości uruchomiła Centrum Mediacji. Trzeba by to bardziej rozpropagować, bo czasami ludzie coś chlapną albo napiszą do gazet, a potem dopiero przychodzi im do głowy, że może warto byłoby najpierw pogadać. A uczelni, która świętowała nieco później 15-lecie życzymy 100 lat i prestiżowego bluszczu na ścianach.

Nowe logo ma Łomża. Powstało w Szczecinie. Ale i stamtąd zalecają aby zasmakować.

Samorząd województwa dofinansował rozbudowę Hospicjum w Łomży. Dobrze, że zdążył, bo pełna temperamentu założycielka placówki Teresa Steckiewicz i tak nową część wybudowała.

W spółkę ma się przekształcić łomżyńskie MPK. To dowód, że nawet mając 50. lat (gratulujemy jubileuszu) można zacząć coś od nowa.

Bomba w Ratuszu. Ale, ale... Przecież o kadrowych grzmotach już było.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe