Kronika Województwa Podlaskiego odc.600 - [VIDEO]

  • 16.01.2020, 15:06 (aktualizacja 16.01.2020, 16:20)
  • Tylko dobre informacje
Kronika Województwa Podlaskiego odc.600 - [VIDEO]
Miniony tydzień w województwie podlaskim.

DOFINANSOWANIE DLA BIAŁOSTOCKIEGO CENTRUM ONKOLOGII

Białostockie Centrum Onkologii znalazło się wśród 20-tu szpitali w Polsce, które otrzymały dofinansowanie Ministra Zdrowia na zakup stacji planowania leczenia, w ramach programu wieloletniego pn: „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych”. Wartość sprzętu to blisko 490 tys. zł, z czego nieco ponad 400 tys. zł to kwota dofinansowania MZ. Pozostałe środki – prawie 88 tys. zł - są wsparciem Zarządu Województwa Podlaskiego. 

BCO posiada aktualnie 7 stacji planowania leczenia wiązkami zewnętrznymi. Rocznie wykonuje ok. 2 tysięcy planów leczenia. Dodatkowa stacja ma usprawnić pracę lekarzy akceptujących plany i przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na leczenie.

 

 

 

WYSTAWA STARODRUKÓW OFICYNY SUPRASKIEJ

Starodruki słynnej Oficyny Supraskiej, działającej w latach 1695-1803, oglądać można w białostockim Ratuszu, siedzibie głównej Muzeum Podlaskiego. Na wystawie prezentowane są książki, znajdujące się w zbiorach Biblioteki Muzeum Podlaskiego, Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego oraz Biblioteki Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

Przypomnijmy: W 1792 roku Oficyna Supraska wydała śpiewnik religijny "Pieśni nabożne" Franciszka Karpińskiego - polskiego poety i publicysty epoki oświecenia. To pierwsze wydane prezentowane jest na wystawie w białostockim Ratuszu. Ekspozycja czynna będzie do 16 lutego.


LEKTURY POKOLEŃ W KSIĄŻNICY PODLASKIEJ

W Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku obejrzeć można wystawę książek i czasopism dziecięcych, drukowanych od początku XX wieku. Autorem wystawy jest Ewa Cywińska. 

Wystawę książek i czasopism dziecięcych oglądać można w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 14A.

PRAPREMIERA W TEATRZE DRAMATYCZNYM W BIAŁYMSTOKU

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na polską prapremierę spektaklu "Naprzód, Freedonio", w reżyserii Andrzeja Mastalerza. W tej komedii politycznej dokonano umiejętnego połączenia elementów humorystycznych i namysłu nad mechanizmami polityki. Fikcyjna Freedonia jest na tyle niedookreślona i na tyle uniwersalna, by móc zidentyfikować ją z wieloma europejskimi państwami. Autorem sztuki jest Mortimer Roger.

Na scenie pojawia się również Grzegorz Suski, który w spektaklu "Naprzód, Freedonio" gra polityka Rugiera Luciernagę.

W Spektaklu "Naprzód, Freedonio" występuje również Arleta Godziszewska, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak i Dawid Malec. Przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oglądać można od 18 stycznia.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe