Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Stres przed sesją do pokonania

Już niebawem rozpocznie się zimowa sesja egzaminacyjna. Dla wielu studentów to czas nieprzespanych nocy. Czy można jednak uniknąć sytuacji nerwowych? Jak sobie z nimi poradzić podpowiadają studenci oraz wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
  • Źródło: Monika Dąbrowska - PWSIiP w Łomży
Stres przed sesją do pokonania

Autor: Jacek Bochenko

–  Nigdy się nie stresuję, a stres przed sesją jest do pokonania – mówi Justyna Kowalewska, studentka Kosmetologii w PWSIiP w Łomży.

Stresu nie można do końca uniknąć, a jego konsekwencją jest wiele chorób.

– Można wyróżnić eustres, który wpływa pozytywnie na nasz organizm oraz dystres, który ma działanie negatywne – zauważa Wioletta Pogroszewska, wykładowca Fizjoterapii w PWSIiP w Łomży.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się panować nad emocjami i poznać odpowiednie techniki relaksacyjne, które ułatwią redukcję stresu. Ciekawą alternatywą jest aromaterapia.


– Przed sesją egzaminacyjną warto zaopatrzyć się w olejek rozmarynowy, który wspomaga organizm. Dzięki niemu szybkość przyswajania wiedzy zwiększa się o 70 procent – podkreśla Agata Butrynowicz, wykładowca Kosmetologii w PWSIiP w Łomży i dodaje: – Aby uzyskać pełen bukiet zapachowy można rozetrzeć olejek eteryczny w dłoniach i wdychać. 

Doskonałym sposobem walki ze stresem jest także masaż.

– Możemy wykonywać masaż rozluźniający oraz relaksujący, który łagodzi objawy stresu. Co ciekawe, stymuluje układ odpornościowy organizmu – mówi Wioletta Pogroszewska, wykładowca Fizjoterapii w PWSIiP w Łomży i dodaje: – Ciągły stres znacznie osłabia nasz organizm. W efekcie jesteśmy bardziej podatni na infekcje np. opryszczkę.

Życie w ciągłym napięciu prowadzi do rozwoju zaburzeń odżywiania. Jak im zaradzić? – Konieczna jest dieta bogata w witaminy i minerały. Powinniśmy uważać na kofeinę, sól, czy napoje gazowane – mówi dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, wykładowca Dietetyki w PWSIiP w Łomży. Rekomenduje spożywanie pełnowartościowego białka, orzechów, dobrej jakości oleju z pierwszego tłoczenia.

– Nie należy zapominać także o aktywności fizycznej, która wyzwala endorfiny – podkreśla Weronika Łuba-Arnista, wykładowca Wychowania Fizycznego w PWSIiP w Łomży.

Przypominamy: sesja egzaminacyjna zimowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 16 lutego.

Miłośników konstruktywnego przyswajania wiedzy PWSIiP w Łomży już teraz zaprasza na studia drugiego stopnia z Informatyki oraz Technologii żywności i żywienia człowieka. Rekrutacja trwa do końca lutego - #misjastudent


Podziel się
Oceń

Komentarze