Stres przed sesją do pokonania

  • 17.01.2020, 10:04 (aktualizacja 17.01.2020, 11:16)
  • Źródło: Monika Dąbrowska - PWSIiP w Łomży
Stres przed sesją do pokonania Jacek Bochenko
Już niebawem rozpocznie się zimowa sesja egzaminacyjna. Dla wielu studentów to czas nieprzespanych nocy. Czy można jednak uniknąć sytuacji nerwowych? Jak sobie z nimi poradzić podpowiadają studenci oraz wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

–  Nigdy się nie stresuję, a stres przed sesją jest do pokonania – mówi Justyna Kowalewska, studentka Kosmetologii w PWSIiP w Łomży.

Stresu nie można do końca uniknąć, a jego konsekwencją jest wiele chorób.

– Można wyróżnić eustres, który wpływa pozytywnie na nasz organizm oraz dystres, który ma działanie negatywne – zauważa Wioletta Pogroszewska, wykładowca Fizjoterapii w PWSIiP w Łomży.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się panować nad emocjami i poznać odpowiednie techniki relaksacyjne, które ułatwią redukcję stresu. Ciekawą alternatywą jest aromaterapia.


– Przed sesją egzaminacyjną warto zaopatrzyć się w olejek rozmarynowy, który wspomaga organizm. Dzięki niemu szybkość przyswajania wiedzy zwiększa się o 70 procent – podkreśla Agata Butrynowicz, wykładowca Kosmetologii w PWSIiP w Łomży i dodaje: – Aby uzyskać pełen bukiet zapachowy można rozetrzeć olejek eteryczny w dłoniach i wdychać. 

Doskonałym sposobem walki ze stresem jest także masaż.

– Możemy wykonywać masaż rozluźniający oraz relaksujący, który łagodzi objawy stresu. Co ciekawe, stymuluje układ odpornościowy organizmu – mówi Wioletta Pogroszewska, wykładowca Fizjoterapii w PWSIiP w Łomży i dodaje: – Ciągły stres znacznie osłabia nasz organizm. W efekcie jesteśmy bardziej podatni na infekcje np. opryszczkę.

Życie w ciągłym napięciu prowadzi do rozwoju zaburzeń odżywiania. Jak im zaradzić? – Konieczna jest dieta bogata w witaminy i minerały. Powinniśmy uważać na kofeinę, sól, czy napoje gazowane – mówi dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, wykładowca Dietetyki w PWSIiP w Łomży. Rekomenduje spożywanie pełnowartościowego białka, orzechów, dobrej jakości oleju z pierwszego tłoczenia.

– Nie należy zapominać także o aktywności fizycznej, która wyzwala endorfiny – podkreśla Weronika Łuba-Arnista, wykładowca Wychowania Fizycznego w PWSIiP w Łomży.

Przypominamy: sesja egzaminacyjna zimowa rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 16 lutego.

Miłośników konstruktywnego przyswajania wiedzy PWSIiP w Łomży już teraz zaprasza na studia drugiego stopnia z Informatyki oraz Technologii żywności i żywienia człowieka. Rekrutacja trwa do końca lutego - #misjastudent

Źródło: Monika Dąbrowska - PWSIiP w Łomży

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe