Malarstwo i rysunek Edwarda Dwurnika w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży [VIDEO]

  • 17.01.2020, 12:09 (aktualizacja 17.01.2020, 12:15)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Malarstwo i rysunek Edwarda Dwurnika w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży [VIDEO]
Wystawa malarstwa i rysunku Edwarda Dwurnika została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.

- Na 45-lecie galerii udało się zorganizować wystawę Edwarda Dwurnika. Zawdzięczamy to Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Agencji Zegart. Ekspozycję uzupełniają dwa obrazy Edwarda Dwurnika znajdujące się w Łomży: "Panorama Warszawy", będąca własnością Miejskiego Domu Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży oraz "Włoskie miasto", ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej. Co ciekawe, oba obrazy pochodzą z lat 70-tych. Większość prac pochodzi z lat późniejszych, głównie 80-tych – tłumaczy Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. - Artysta pozostawił po sobie dużą spuściznę. Mamy obrazy, które pokazują jego twórczość w zakresie panoram miejskich, inne cykle to "Sportowcy" , " Robotnicy" . Żartował, że ludzie którzy interesują się jego twórczością chcieliby domki czyli panoramy miast. W jego pracach widoczna jest fascynacja Nikiforem. Choć Dwurnik wypracował własny sposób przedstawiania rzeczywistości. Rejestrował ją często w sposób dramatyczny , ekspresyjny. Był królem życia, jak o sobie mówił. Nonszalancją pokrywał wrażliwość i bogatą wyobraźnię. Nie wzbraniał się przed groteskowymi, wręcza tragicznymi przedstawieniami dotyczącymi choćby sytuacji politycznej. Wiele prac dotyczy lat osiemdziesiątych. Są tez odwołania do okresu zsyłki na Syberię. Interesował się polityką. Zresztą koledzy mieli mu nawet za złe, że w okresie stanu wojennego współpracował z państwowymi galeriami – dodaje Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. 

 

 

Dorobek artysty obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów i 10 tysięcy rysunków.

- Na 75 urodziny Edwarda Dwurnika, dwa lata temu Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zorganizowała wystawę podsumuwującą jego dorobek. Wystawa nosiła tytuł " 75 na 75". Siedemdziesiąt pięć prac na siedemdziesiąte piąte urodziny. Wystawa cieszyła sie bardzo dużym zainteresowaniem w kraju. Pokazywana była w różnych miastach między innymi na zamku w Książu. Z tego została utworzona wystawa skromniejsza, licząca ponad 40 prac. Na wystawę składają się prace pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów Bogusława Deptuły z Warszawy, Piotra Ziajki z Sopotu oraz Marii i Marka Pileckich z Olsztyna - mówi Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart.

Wystawa kończy w Łomży perygrynację prac Edwarda Dwurnika po kraju. W Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży można oglądać ją do 5 marca 2020 roku.


 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe