Budżet Obywatelski. Znamy proponowane zmiany [VIDEO]

  • 17.01.2020, 15:47 (aktualizacja 17.01.2020, 17:39)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Budżet Obywatelski. Znamy proponowane zmiany [VIDEO]
Prezydent Łomży przekazał do Rady Miejskiej propozycje zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Dotyczą one głównie kategorii realizowanych zadań, podziału środków oraz zasad głosowania. Zostały one wypracowane na podstawie rekomendacji Zespołu Koordynującego Budżet Obywatelski wspólnie z przedstawicielami Rad Osiedli.

Projekt uchwały, która trafi na sesję Rady Miejskiej, wprowadza następujące zmiany w obowiązującym regulaminie Budżetu Obywatelskiego:
1. Kategorie realizowanych zadań - Budżet Obywatelski  został podzielony na  cztery kategorie: ogólnomiejską, strefową, osiedlową i Młodzieżowy Budżet Obywatelski.
2.  Podział Środków - środki z budżetu obywatelskiego zostały podzielone   w następujący sposób:
a) Zadania ogólnomiejskie- kwota przeznaczona na realizację zadań wynosi  500.000 zł brutto,
b) Zadania strefowe - na terenie Centrum, Łomżyca i Południe – kwota przeznaczona na realizację zadań wynosi  250.000 zł brutto na każdą ze stref,
c) Zadania osiedlowe - każdemu osiedlu przydzielone zostaje  50.000 zł brutto na realizację zadań inwestycyjnych i społecznych. Kwota zadania społecznego nie może przekroczyć 10.000 zł brutto,
d) Młodzieżowy Budżet Obywatelski - przeznaczona kwota na MBO zostaje bez zmian- czyli 100.000 zł brutto, natomiast zostaje wprowadzony limit kwotowy w przypadku zadań społecznych, a mianowicie kwota zadania społecznego nie może przekroczyć 20.000 zł brutto.
3.  Zasady głosowania.
1.    Mieszkańcy Miasta Łomży mogą głosować na 1 zadanie w każdej z czterech kategorii: ogólnomiejskiej, strefowej, osiedlowej, Młodzieżowy Budżet Obywatelski
2.    Wprowadzony zostaje zapis odnoszący się do łączenia zadań między sąsiednimi osiedlami- „Dopuszcza się możliwość łączenia zadań w kategorii zadań osiedlowych, polegającą na zgłaszaniu zadań realizowanych na terenie kilku osiedli. Zgłoszenie takie wymaga pisemnej pozytywnej opinii przedstawicieli rad osiedli, na których zostanie zrealizowany projekt”.
3.    Dodany zostaje zapis, że w przypadku obiektywnych trudności w realizacji zadania w danym roku, zadanie zostanie uwzględnione w budżecie Miasta Łomża na rok kolejny.
Koordynować prace związane z Budżetem Obywatelskim ma Rada Budżetu, do której zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich Rad Osiedli naszego miasta.

Dotychczas największe zmiany w Budżecie Obywatelskim miały miejsce w 2016 i 2018 roku. Pierwsza dotyczyła podziału miasta na 3 strefy: Centrum, Łomżycę i Południe. Druga wydzielała środki na Młodzieżowy Budżet Obywatelski.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe