Odszedł do Domu Ojca łomżyński biskup senior Stanisław Stefanek

  • 17.01.2020, 19:10 (aktualizacja 17.01.2020, 19:30)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Odszedł do Domu Ojca łomżyński biskup senior Stanisław Stefanek
W wieku 84 lat zmarł w szpitalu w Lublinie łomżyński ksiądz biskup senior Stanisław Stefanek. Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej był od października 1996 roku do listopada 2011 roku.

W oficjalnym biogramie biskupa seniora Stanisława Stefanka zamieszczonym na stronie Diecezji Łomżyńskiej czytamy:  "BISKUP DIECEZJALNY ŁOMŻYŃSKI w latach 1996 - 2011; DOKTOR TEOLOGII;
CZŁONEK PREZYDIUM PAPIESKIEJ RADY RODZINY; WICEPRZEWODNICZĄCY RADY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ds. RODZIN

Zawołanie biskupie: In omnibus Christus

Urodzony 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim, wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu; mianowany biskupem tytularnym Forilimpopoli i ustanowiony biskupem pomocniczym w Szczecinie 4 lipca 1980 r., konsekrowany przez biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego 24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej. Od 1993 r. dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). Dnia 26 października 1996 r. mianowany Biskupem Łomżyńskim, objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października 1996 roku, odbył uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej 17 listopada 1996 roku. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dnia 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę jako Biskup Senior".

W połowie ubiegłego roku relacjonowaliśmy wydarzenia związane z 60-leciem sakry biskupiej Stanisława Stefanka. Przypominamy fragmenty:   

"Gdybym dziś miał te 18 lat i stawał przed maturalną decyzją, to dokonałbym dokładnie takiego samego wyboru. I nie jest to tylko przekonanie zwyczajowe. Jest to głębokie przekonanie mojego serca – mówi nieco wzruszony, ale z niezachwiana pewnością ksiądz biskup senior Diecezji Łomżyńskiej Stanisław Stefanek. Minęło dokładnie 60 lat od czasu, gdy otrzymał święcenia kapłańskie w Towarzystwie Chrystusowym.

- Przez lata swojej posługi ksiądz biskup Stanisław na trwałe wpisał się w historię naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Diecezji Łomżyńskiej – uważa ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, Tadeusz Bronakowski.

Dla duszpasterza Stanisława Stefanka, zawsze głównym przedmiotem troski była rodzina.  W latach 1993 – 2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną ATK w Warszawie (od 1999 roku jest to Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

- Każdy kapłan wychodzi z pewnego miejsca, ze swojej ziemi rodzinnej. Ksiądz biskup Stanisław Stefanek wyszedł z Ziemi Lubelskiej. Z Lubelskiej Ziemi pracy, wiary, gospodarności, ale także lubelskiego patrzenia na możliwość jednoczenia różnych narodów, w jednolitym systemie i organizmie administracyjno - państwowym. Niezwykłe to doświadczenie. Ponadto tkwi w nim doświadczenie Lubelskiej Szkoły Teologiczno - Filozoficznej, kształtowanej przez tradycje Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. I to doświadczenie niesie do dzisiaj, niosąc w sercu miłość i do ziemi rodzinnej, i do krewnych, przyjaciół z lat młodości – przypominał podczas uroczystej liturgii dziękczynnej ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Rodzina Lubelszczyzna, później lata nauki i formacji duchowej w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie, biskupia posługa na Pomorzu Zachodnimi. Przez różne regiony Polski wiodła droga kapłana Stanisława Stefanka do Łomży.      

Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej został 26 października 1996. Objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października, a 17 listopada tego roku odbył uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej.

- Ksiądz Biskup Stanisław potrafi z różnych sytuacji wydobywać piękno kapłańskiej postawy. Świadectwo zachwytu Kościołem, zachwytu Bogiem, a jednocześnie wierność człowiekowi, Bogu i Kościołowi. To tylko potwierdza, jak ważne jest kapłaństwo wpisane w serce Księdza Biskupa Stanisława – mówił arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Łomżę, Ostrołękę i pozostałe części diecezji  naznaczył swoją osobowością na wiele sposobów. Jako pasterz codziennego czasu, bliski rodzinom, ludziom. I jako twórca zwyczajów także przybliżających  ludzi sobie wzajemnie. Rozpoczął np. tradycję  otwierania szeroko drzwi Domu Biskupiego, dla wszystkich którzy zechcieliby porozmawiać - w dniu imienin Stanisława czy w dniu imienin Anny i Joachima, Dziadków Jezusa. To w jego biskupich czasach zrodziły się Miejskie Wigilie w Łomży, odrodziło się Bractwo Kurkowe. Wiele jeszcze innych "kamieni milowych" swojej myśli porozstawiał w Diecezji Łomżyńskiej jej ordynariusz".

Biskup Stanisław Stefanek pozostanie we wspomnieniach, na zdjęciach utrwalających jego mądre oczy i ciepły uśmiech. Jedno z ostatnich spotkań z wiernymi Diecezji Łomżyńskiej ksiądz biskup senior miał na początku grudnia ubiegłego roku w Śniadowie w związku z rocznicą śmierci Kazimierza Bąka, jednego z najtragiczniejszych Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Łomżyńskiej. Mówił o Polsce, ofierze bohaterów, świetle, które powinno towarzyszyć każdemu patriotycznemu życiu, myśleniu w perspektywie wieczności.

- Ci nasi ojcowie, którzy oddali życie, nie zginęli Oni żyją w tej wieczności Boga, są między nami - mówił.

Ty także pozostaniesz między nami, Pasterzu.   

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Miła
Miła 18.01.2020, 11:32
R.I.P.

Pozostałe