Podaj mi swoje nazwisko, a powiem Ci czyś z Łomży (cz. 1) 

  • 23.01.2020, 08:42 (aktualizacja 23.01.2020, 11:19)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Podaj mi swoje nazwisko, a powiem Ci czyś z Łomży (cz. 1)
“Dzieje nazwisk łomżan, czyli o trwałości historii rodów i rodzin łomżyńskich” - to opracowanie Małgorzaty Krystyny Frąckiewicz, doktor nauk humanistycznych, językoznawcy polonistycznego, metodyka oraz adiunkta w Instytucie Języka Polskiego ( Zakład Współczesnego Języka Polskiego) Uniwersytetu w Białymstoku, zawierające około 4 tysiące nazwisk i identyfikujące ponad 9 tysięcy ich nosicieli, łomżan, którzy na przestrzeni wieków byli związani z miastem nad Narwią. Na www.narew.info prezentujemy pierwszą część opracowania.

„(…) aby drogę mierzyć przyszłą, 

trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło!”

Cyprian Kamil Norwid

 

„Pamięć na prochy przodków daje natchnienie

 i moc do walki na przyszłość”.

Adam Chętnik

 

Nazwisko to dzisiaj element społecznej i urzędowej identyfikacji człowieka, lecz w przeszłości było także nośnikiem jego zaplecza kulturowego i dziedziczonej tradycji, a wraz z nią pewnych wartości, przynależności społecznej, cech osobowościowych, rodzinnego dorobku, wypracowanej i przekazywanej pozycji zawodowej; dziedzictwa duchowego i materialnego ludzi. Identyfikowało ono i reprezentowało człowieka w przestrzeni społecznej jako swoisty emblemat. Dzisiaj nieco zatraciło nazwisko swoją wartość określania tożsamości człowieka. Warto jednak zmieniać ten stan rzeczy, aby podnosić świadomość własnego dziedzictwa i tworzyć sobie zaplecze dla poczucia szlachetnej dumy z tego niematerialnego dobra, jakie przekazali nam przodkowie wraz z nazwiskiem. 

Nazwisko stanowi szczególny dokument historyczny i językowy o niezwykłych walorach poznawczych. Nazwisko to m.in. nośnik tożsamości i dziedzictwa, dziejów i wartości rodzinnych, społecznych i narodowych; element szlachetnej dumy, kultury, wiedzy o historii społeczności lokalnej.

Łomża jest miastem, które ma już ponad 600-letnią historię. Na przestrzeni wieków współtworzyli je przedstawiciele różnych kultur, społeczności, zawodów, co wiązało się z niełatwą przeszłością terenu historycznej ziemi łomżyńskiej usytuowanego w geograficzno-kulturowej przestrzeni północno-wschodniego Mazowsza. Współcześni jego mieszkańcy to ich potomkowie, a więc spadkobiercy pewnego kulturowego dziedzictwa, m.in. mieszczan łomżyńskich. Znajomość i właściwa identyfikacja nazwiska stanowią podstawę prawidłowego rozeznania własnej tożsamości, a więc np. określonej kultury, tradycji czy pewnych przekazanych przez przodków predyspozycji, jakie cechują ludzi i stanowią ich dobro, niekiedy przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

Niniejszy tekst rozpoczyna cykl artykułów poświęconych popularyzacji dziedzictwa kulturowego, jakie kryją w sobie nazwiska mieszkańców dawnej Łomży i ich współczesnych potomków. W następnych jego częściach zostanie przedstawiona kolejna grupa nazwisk łomżyńskich. Niecierpliwych i ciekawych odsyłam do strony o nazwiskach mieszkańców historycznej ziemi łomżyńskiej: http://name.lomza.pl

Łomżyńskie archiwa rodzinne

Niezastąpionym i pierwszym źródłem i formacji o dziejach rodziny są najbliżsi, nasze babcie, nasi dziadkowie, którzy zachowują pamięć o swoich przodkach z wcześniejszych przekazów rodzinnych. Mogą opowiedzieć nam historie zwykłych i niezwykłych przodków; dzielnych żon i matek, ojców i stryjów, którzy ginęli za Polskę w powstaniach i wojnach lub z najwyższą dbałością opiekowali się swoim licznym potomstwem, starając się o jego właściwe wychowanie i wykształcenie, widząc w tym swój obowiązek; niekiedy z odwagą emigrowali za ocean, aby bliskim wiodło się lepiej. Byli zaangażowanymi społecznikami budującymi kulturową przestrzeń miasta. Z przekazów ustnych dowiadujemy się o ich uporze w dążeniu do celu, bohaterstwie, życzliwości, niezwykłych talentach, których często nie mogli rozwinąć. Te ich cechy i zdolności stanowią nasze niematerialne dziedzictwo, jakie nosimy w sobie jako potomkowie tych ludzi. Poznając swoich przodków, możemy także lepiej poznać siebie. Między innymi nazwisko odsyła nas do zgłębiania wiedzy o nich i o nas, ponieważ stanowi element wspólnej identyfikacji i dziedzictwa. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Małgorzata Frąckiewicz
Małgorzata Frąckiewicz 24.01.2020, 12:47
Szanowna Pani, gratuluję wiedzy o członkach Pani rodziny. Jeśli zachowały się w Pani rodzinie dokumenty potwierdzające wiedzę Pani i Pani bliskich, zapraszamy serdecznie do Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży. Staramy się podejmować działania, które mają na celu dokumentowanie dziejów rodów i rodzin łomżyńskich. Pozdrawiam
Dorota
Dorota 24.01.2020, 06:38
Leopold Rogowski z Glinki-mąz siostry mojego dziadka.Przed II wojną światową wójt gm.Przytuły .Więzien obozów koncentracyjnych: Stutthof (nr 34859, więzień polityczny), Buchenwald (nr 98378). Wcześniej siedział w więzieniach w Łomży i Białymstoku. Zginął 29 stycznia 1945 roku. w Buchenwaldzie.Zona Eugenia z trójką dzieci została wywieziona 13 kwietnia 1940 roku do Kazachstanu.Wróciła w 1946 roku.

Pozostałe