Pożegnanie biskupa Stanisława Stefanka. Podziękowaliśmy za dar Jego życia [VIDEO i FOTO]  

  • 25.01.2020, 14:34 (aktualizacja 28.01.2020, 11:53)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Pożegnanie biskupa Stanisława Stefanka. Podziękowaliśmy za dar Jego życia [VIDEO i FOTO]
W XVI-wiecznej Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży, w krypcie biskupów łomżyńskich pod kaplicą z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości, spoczął ksiądz biskup Stanisław Józef Stefanek, szósty ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej. - Kochał swoją Katedrę, w której modlił się i na którą spoglądał 15 lat z okien Domu Biskupów łomżyńskich, spoczął w niej – można powiedzieć – pod sercem Matki Bożej, którą czcił i która już teraz wychodzi na spotkanie z nim – żegnał zmarłego poprzednika obecny biskup Janusz Stepnowski.

Stanisław Józef Stefanek (biskup w latach 1996 – 2011) jest czwartym z ordynariuszy, którego miejscem wiecznego spoczynku jest Matka Kościołów Ziemi Łomżyńskiej. Wcześniej zostali tu pochowani: Stanisław Kostka Łukomski (1926 – 1948), Czesław Falkowski (1949 – 1969), Mikołaj Sasinowski (1970 – 1982). Romuald Jałbrzykowski (1926) spoczywa w Białymstoku, a Juliusz Paetz (1982 – 1996) w Poznaniu. 

Uroczystości

Biskup Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia w szpitalu w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe w Łomży rozpoczęły się od poniedziałku 20 stycznia. Jan Stefanek, brat zmarłego, dziękował biskupowi Januszowi Stepnowskiemu i całej wspólnocie łomżyńskiego Kościoła oraz władzom świeckim za ten kilkudniowy okres żałobny, dzięki któremu wszyscy mieli możność pożegnać kapłana.

Czwartek 23 stycznia był w mieście dniem żałoby na mocy decyzji prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i Rady Miejskiej. Cykl uroczystości kończyła Eucharystia w Katedrze łomżyńskiej. Pierwsi wierni zaczęli się gromadzić w świątyni na trzy godziny przed rozpoczęciem mszy. Cała główna nawa ze wszystkim ławkami został opatrzona karteczkami z napisami „Zarezerwowane”. Szczególnie wiele miejsc przygotowanych zostało dla kapłanów i przedstawicieli zgromadzeń zakonnych Diecezji Łomżyńskiej i innych, którzy zdecydowali się pożegnać biskupa Stanisława Stefanka. Przybyło ponad 30 biskupów z Polski i około 350 duchownych.

Cały sektor w pobliżu ołtarza zajęła rodzina zmarłego. Z różnych stron Polski przyjechało około 50 osób, w tym siostry i brat zmarłego ze swymi bliskimi. Zgodnie  z przewidywaniami organizatorów, pojawiło się także wiele osób reprezentujących ważne urzędy, instytucje i służby państwowe i regionalne. Obecni byli parlamentarzyści, m. in. Antoni Macierewicz i posłowie oraz senatorowie z województwa podlaskiego, samorządowcy wszelkich szczebli z marszałkiem Arturem Kosickim, wojewoda Bohdan Paszkowski. Wokół kościoła zgromadziło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z żałobnymi wstęgami.       

Wierni z Łomży i diecezji wypełnili dokładnie boczne nawy i część głównej. Kilkadziesiąt osób  oglądało relację z wnętrza Katedry na umieszczonym przed wejściem telebimie. Uroczystość relacjonowały na żywo Telewizja Narew oraz Telewizja Trwam i Radio Nadzieja.

Na trumnie przed prezbiterium umieszczona została biskupia mitra i otwarta księga. Katafalk zdobiły białe róże i lilie. Wartę zaciągnęli przy nim najpierw ułani z Zaręb Kościelnych, a potem przedstawiciele łomżyńskiego Bractwa Kurkowego (biskup Stanisław Stefanek patronował reaktywowaniu tej tradycji), Straży Miejskiej i wojska.

Oprawę mszy stworzyła łomżyńska Filharmonia Kameralna, a przede wszystkim połączone chóry z Łomży i Zambrowa kierowane przez księdza Kazimierza Ostrowskiego, Katarzynę Szmitko i Roberta Kuleszę.

Ceremonię zakończyło umieszczenie trumny w krypcie pod kaplicą z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości koronowanym w 1991 roku przez świętego papieża Jana Pawła II. Towarzyszyło temu bicie dzwonów oraz trzy salwy armatnie Bractwa Kurkowego.    

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe