Nowy Stary Rynek. Są pieniądze na rewitalizację Starówki  

  • 03.02.2020, 13:30 (aktualizacja 03.02.2020, 13:33)
Nowy Stary Rynek. Są pieniądze na rewitalizację Starówki
Miejsce wybrane przed wiekami przez osadników na najważniejszy punkt nad doliną Narwi, czyli Stary Rynek w Łomży, po raz kolejny zyska nowe oblicze. Były tu już kiedyś fontanna , wiele drzew i asfaltowe alejki, od lat jest "plac czerwony". A co będzie w przyszłym roku?

Zatwierdzone zostały plany rewitalizacji miejskiej Starówki, a Urząd Marszałkowski udzielił na ten cel dofinansowania w wysokości ponad 5,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.  Symboliczny czek wręczyli w Białymstoku prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś. 

Jak informuje łomżyński Ratusz, cała inwestycja ma kosztować blisko 6,7 mln zł. Prace mają być zakończone do lipca przyszłego roku  

Główny cel projektu rewitalizacji Starego Rynku w Łomży określony został jako "zmiana przeznaczenia placu z funkcji handlowej na funkcję kulturowo-edukacyjną oraz społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego".

- W maju tego roku oddajemy do użytkowania Halę Kultury z prawie 10 - milionowym dofinansowaniem, będą również realizowane przebudowy najważniejszych ulic na Starówce, która zyska zupełnie nowy wizerunek.  Środki, które otrzymaliśmy w ramach projektu na rewitalizację, przyczynią się do zmiany wizerunku Starego Rynku. Te wszystkie inwestycje są długo oczekiwane przez mieszkańców Łomży – powiedział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. .

Jak przekazuje Urząd Miejski Planowane prace rewitalizacyjne obejmą między innymi wyłożenie posadzki z kostki granitowej i płyt granitowych płomieniowanych oraz sjenitowej i bazaltowej układanej w różnorodne formy, budowę fontanny ze ścianą wody i kaskadami na przedłużeniu ul. Farnej w kierunku Hali Targowej, wprowadzenie schodów terenowych przy fontannie oraz niwelację różnicy poziomów między placem Starego Rynku, a komunikacją przy pierzei. Powstanie również postument pod pomnik Księcia Janusza ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego Ratusza z zaznaczeniem w posadzce śladów po dawnych fundamentach. W ramach inwestycji będzie wykonana ponadto kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie terenu.

Całkowita wartość projektu wynosi 6 698 633,49 zł. Łączna kwota dofinansowania to 5 358 906,76 zł. 

Ponad 5 milionów 900 tysięcy złotych. Tyle zaproponowała firma Granit ze Strzegomia za rewitalizację Starego Rynku w Łomży. Zaproponowała i wygrała przetarg. Swoje oferty złożyło pięć firm. Rozbieżność w cenie wykonania prac sięgała blisko 2 milionów złotych. W konsekwencji wybór padł na firmę GRANIT Dariusz Pylak Sp. z o.o., która prace modernizacyjne wyceniła na 5 909 855, 70 złotych. Wybrana oferta, mimo iż najtańsza, i tak przewyższyła szacowane wcześniej koszty. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem ofert przetargowych miast informowało, iż na prace przeznaczyć chce 5 milionów 300 tysięcy złotych. 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe