Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:18

Najlepsza kultura to dzieło zespołowe

Kapela „Miód na Serce” oraz zespół pracowników Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych zostali laureatami XV edycji dorocznych nagród prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. To nowość w historii konkursu, w którego historii dominowały nagrody indywidualne.
Najlepsza kultura to dzieło zespołowe

Zwykle było ich po kilka. Tym razem na laureatów  oczekiwały przed rozpoczęciem uroczystości tylko dwie statuetki zaprojektowane i wykonane przez Ewę Skłodowską. To lotnicy z kamieniczkami z łomżyńskiej Starówki symbolizujący wzbijanie się ponad przeciętność.

Informację o tegorocznych laureatach z wielką satysfakcją przyjął wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

- Bardzo cieszy mnie dostrzeżenie i docenienie kapeli "Miód na Serce", która tak pięknie promuje folklor kurpiowski. Dzięki działalności MDK - DŚT także mamy coraz więcej "ambasadorów" regionalnej kultury na krajowej scenie muzycznej czy teatralnej - powiedział.

Na scenie

Tradycją nagród prezydenta Łomży jest finałowa gala w Teatrze Lalki i Aktora. Jak podkreślił otwierający uroczystość dyrektor  placówki Jarosław Antoniuk, to świadectwo, że miasto docenia tę sferę życia, bo nie każde w podobny sposób honoruje twórców i organizatorów życia kulturalnego. Wybór laureatów to także praca zespołowa. Spośród zgłoszeń (tym razem było ich 10)  rekomendacje dla prezydenta wskazuje kapituła. Tworzyli ją tym razem: zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski jako przewodniczący oraz Alicja Konopka, przewodnicząca Rady Miejskiej, Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor  Filharmonii  Kameralnej, Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA, radna Hanka Gałązka  i Ewa Sznejder z Urzędu Miejskiego. Końcowa decyzja należała do prezydenta Łomży.

Statuetki były tylko dwie. Gdy jednak aktor TLiA Rafał Swaczyna zaprosił laureatów, scena zapełniła się niemal całkowicie . "Miód na serce" to bowiem tercet: Agnieszka i Paweł Zielewicz (małżeństwo) oraz Paweł Dąbkowski,  a "załogę" MDK - DŚT tworzy 20 osób. Nie wszyscy się pojawili (zabrakło np. przebywającego na urlopie dyrektora Krzysztofa Zemło), ale większość zespołu się zebrała. Gratulacje składał wszystkim prezydent Mariusz Chrzanowski.     

- To niezwykłe i ważne, że my samorządowcy możemy podziękować wam, ludziom kultury. Na co dzień przygotowujecie przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy, wydarzenia dla najmłodszych i seniorów. MDK - DŚT to instytucja, ale przecież tworzą ją ludzie - twórcy, nauczyciele. Wykonują mrówczą pracę abyśmy mogli potem cieszyć się z tego, że mamy wielce utalentowaną młodzież, która osiąga duże sukcesy w kraju, która występuje w popularnych programach telewizyjnych, konkursach. Wyrażam też podziękowania dla instytucji, która obchodziła w ubiegłym roku piękny jubileusz 40-lecia. Druga z równorzędnych nagród przypada dobrze nam znanej kapeli "Miód na Serce". Doceniamy przywiązanie do regionalizmu. To niezwykle ważne w XXI wieku, że potraficie pamiętać o korzeniach, wychodząc poza granice miasta i regionu. Dziękuję tym, którzy zostali zgłoszeni i tym, którzy zgłaszali. Kapituła wcale nie miała łatwego zadania - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Zapowiedział też, że w połowie maja, w okresie gdy odbywa się Noc Muzeów, otwarta zostanie na Starym Rynku dawna Hala targowa przebudowana na Halę Kultury przebudowana na Halę Kultury.  

- Świętować będziemy trzy dni. Mam nadzieję, że to miejsce będzie żyło dzięki waszej aktywności i działalności. Spełni swoją rolę tylko wtedy, gdy będą w niej ludzie z pasję - dodał prezydent.           




Podziel się
Oceń

Komentarze