Spotkanie z Zofią Piłasiewicz

  • 10.02.2020, 09:10 (aktualizacja 10.02.2020, 09:13)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Spotkanie z Zofią Piłasiewicz VI LO w Białymstoku
Biblioteka Pedagogiczna Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży zaprasza na spotkanie z autorką książek podróżniczych Zofią Piłasiewicz. Spotkanie odbędzie się 11 lutego (wtorek) o godz. 17.00 w Bibliotece Pedagogicznej, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 1 („stary szpital”).

Zofia Piłasiewicz – psycholog, poetka, podróżnik, fotograf, autorka książek „Syberyjski sen – opowieść bezdrożna”, „Gruzja – wpół drogi do nieba” i „Podróż”. Ostatnia z nich powstała po kolejnej wyprawie do Republiki Tuwy w południowej Syberii. Autorka opowie o tamtejszej przyrodzie oraz zanurzonej w naturze kulturze szamanów syberyjskich.

 

Tuwa to kraj położony w centrum azjatyckiego kontynentu. W stolicy Tuwy, Kyzyle, stoi pomnik, symboliczne oznaczenie centrum Azji. Od południa Tuwa graniczy z Mongolią, od północnego wschodu z Obwodem Irkuckim i Republiką Buriacji, od północy z Krasnojarskim Krajem i Republiką Chakasji, a od zachodu z Ałtajem. (…) Tuwa znana jest z pierwotnej przyrody i śpiewów gardłowych zwanych khoomei, w niezwykły sposób opisujących tę przyrodę. (…) Nadal dominuje w niej koczowniczy tryb życia ludzi. Można tu spotkać hodowców reniferów, nomadów przemieszczających się wraz ze swoimi jurtami po stepie, wielbłądy a nawet jaki. Z wierzeń nadal dominuje tu szamanizm do wtóru z lamaistycznym buddyzmem.”

 

Z. Piłasiewicz „Podróż”

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe