Ku pamięci Sybiraków [VIDEO]

  • 11.02.2020, 12:42 (aktualizacja 12.02.2020, 10:04)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Ku pamięci Sybiraków [VIDEO]
10 lutego 1940 roku setki mieszkańców Podgórza i innych miejscowości wokół Łomży obudziło gwałtowne łomotanie do drzwi. Sowieckie władze zarządziły na ten dzień pierwsze masowe aresztowania na zajętych kilka miesięcy wcześniej terenach wschodniej Polski i wywózkę przedstawicieli polskich elit w głąb ZSRR, przede wszystkim na Syberię i do Kazachstanu.

  W 80. rocznicę dramatu w Podgórzu odbyła się uroczystość z udziałem m. in. grupy ocalonych, którym udało się wrócić do kraju. Rocznicowe obchody rozpoczęła msza w miejscowej  świątyni. W homilii ksiądz Andrzej Mikucki mówił o tragicznym losie wywiezionych na Syberię i o tym, że ci, którzy ocaleli, są dla kolejnych pokoleń jak sól ziemi i światło świata.

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe