Film "Przeżyć Sybir" wydany na płycie przez białostocki oddział IPN [VIDEO]

  • 14.02.2020, 08:39 (aktualizacja 14.02.2020, 08:42)
  • Red
Film "Przeżyć Sybir" wydany na płycie przez białostocki oddział IPN [VIDEO]
W ramach obchodów 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego w siedzibie oddziału IPN w Białymstoku odbyła się prezentacja materiałów edukacyjnych „Przeżyć Sybir”.

Spotkanie poprowadziła naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk. Słowami z Hymnu Sybiraków przywitał gości wydarzenia dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela:

“Bo od września, od siedemnastego, dłuższą drogą znów szedł każdy z nas, przez lód, spod bieguna północnego, przez Łubiankę, przez Katyński Las. Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt wyznaczyły bezimienne krzyże…”

 

 

W swoim przemówieniu dyrektor zaznaczył, że naszym obowiązkiem jest pamiętanie o sybirackich losach, dlatego też wszelkie inicjatywy, zmierzające do ich upamiętnienia, jak np. propozycja Magdaleny Wasik i Karola Babiela (wieloletniego pracownika Grupy Medialnej Narew), polegająca na przygotowaniu filmu na kanwie wspomnień Sybiraków, pomocnych w edukacji szkolnej, nie mogła pozostać ze strony Instytutu bez echa. Oddział IPN w Białymstoku podjął współpracę przy powstałym materiale, został producentem filmu „Przeżyć Sybir”, z nadzieją, że przyczyni się on do uwrażliwienia młodego pokolenia na zesłańcze doświadczenia, na tragiczny los Polaków na nieludzkiej ziemi.

- Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się wydać na płycie film "Przeżyć Sybir". Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim 14 Sybirakom - bohaterom tego filmu. Niestety nie wszyscy doczekali premiery i wydania na płycie. Szczególne podziękowania kieruje również dla Pana Artura Filipkowskiego właściciela Gupy Medialnej Narew za pomoc przy realizacji tego filmu - mówi Karol Babiel.

Podczas spotkania walory edukacyjne prezentowanego filmu przedstawiła Magdalena Dzienis-Todorczuk – pracownik OBEN IPN, współautorka materiałów metodycznych. Część artystyczną przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół w Nowogrodzie pod kierunkiem Anny Czarneckiej, wykonując patriotyczne pieśni I recytując wiersze. 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe