Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:24

Kronika Województwa Podlaskiego odc. 605 - [VIDEO]

Wiadomości z województwa podlaskiego
Kronika Województwa Podlaskiego odc. 605 - [VIDEO]

 

PREMIERA FILMU "PRZEŻYĆ SYBIR"

W białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się prezentacja filmu i materiałów edukacyjnych "Przeżyć Sybir", upamiętniających 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Film powstał na kanwie wspomnień Sybiraków z województwa podlaskiego.

Autorami filmu są Magdalena Wasik i Karol Babiel.

W Związku Radzieckim Syberia była centrum zesłań. Powstał tam m.in. system łagrów, zarządzany przez Gułag - Główny Zarząd Obozów. Po agresji ZSRR na Polskę setki tysięcy polskich mieszkańców Kresów uległo przesiedleniu, niektórzy m. in. na Syberię i do Kazachstanu. Szacuje się, że łącznie na Syberię zesłano nawet 2 miliony Polaków.

 

DOTACJE DLA PODLASKICH PRZEDSIĘBIORCÓW

Przedstawiciele 12 firm z województwa podlaskiego odebrali symboliczne czeki z rąk marszałka Artura Kosickiego i Karoliny Perkowskiej, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP. Czeki związane są z dotacjami przyznawanymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego firmom działającym w gminach objętych siecią Natura 2000.

Jednym z beneficentów programu jest firma Skogen, świadcząca m. in. usugi remontowo-budowlane oraz firma Coral, działająca w branży instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego otrzyma łącznie 59 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów to ponad 30 milionów złotych.

 

WOJEWÓDZKIE OBCHODY 80. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę mordu katyńskiego. Aby uczcić to wydarzenie, samorząd województwa podlaskiego i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska zaprosiło podlaskie służby mundurowe oraz instytucje kultury i edukacji do wspólnego uczczenia pamięci Polaków zamordowanych w 1940 roku.

Przypomnijmy: Do organizacji tegorocznych obchodów włączył się między innymi Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaski Instytut Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, suwalskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Podlaski Kurator Oświaty oraz podlaska policja i straż graniczna.

ŁOMŻYŃSKIE LAURY SPORTOWE

Drużyna, trener, całokształt działalności w łomżyńskim sporcie, talent i sponsor - oto kategorie, w ramach których w tym roku przyznano Łomżyńskie Laury Sportowe - nagrody adresowane do sportowców, trenerów, zespołów oraz osób i firm wspierających sport. W uroczystości, która odbyła się 14 lutego w Łomży, wziął udział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W tym roku przyznano 50 Laurów Sportowych. Wśród laureatów jest zawodnik MMA Piotr Arnista.

W kategorii "Sportowiec" laureatami Łomżyńskich Laurów Sportowych zostali: Dorota Bukowska, Przemysław Łyskawy, Dominik Mieczkowski, Rafał Pogorzelski oraz Maciej Tercjak. Za całokształt działalności w łomżyńskim sporcie uhonorowani zostali Danuta Mackiewicz i Roman Mackiewicz, Wiesława Zwierzyńska, Ryszard Rogiński, Mirosław Skawski i Wacław Tarnacki.


Podziel się
Oceń

Komentarze