Łomżyniacy wśród stypendystów marszałka

  • 26.02.2020, 02:33 (aktualizacja 26.02.2020, 02:38)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Łomżyniacy wśród stypendystów marszałka
Tworzą w bardzo różnych dziedzinach - filmu, muzyki, rękodzieła, sztuk plastycznych, literatury i ochrony dziedzictwa, ale łączy ich jedno – działają na rzecz rozwoju kultury w naszym regionie. Szesnaście osób z województwa podlaskiego odebrało certyfikaty stypendialne na projekty artystyczne i kulturalne. Jak podaje portal Wrota Podlasia, uroczysta Gala odbyła się w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Listy stypendialne wręczali marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś.

Wśród tegorocznych stypendystów – ku wielkiej radości wicemarszałka Marka Olbrysia – znaleźli się artyści z Łomży i powiatu łomżyńskiego. To Żaklina Olchowik, która przygotuje materiały muzyczne adresowane do małych dzieci i Anna Zarzecka opracowująca oraz popularyzująca historyczne źródła pisane dotyczące Ziemi Wiskiej i Łomżyńskiej (stypendia półroczne) oraz Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz na program muzycznych podróży z Witoldem Lutosławskim, a także opracowanie piosenek, stworzenie materiału koncertowego i nagranie płyty. 

- Jestem dumny, że twórcy z Ziemi Łomżyńskiej zostali docenieni, czekaliśmy na to długo i dzisiaj mamy powód do wielkiej radości – mówił Marek Olbryś.

Specjalne gratulacje stypendystom z powiatu łomżyńskiego złożyła wicestarosta Maria Dziekońska.

Stypendia artystyczne przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego to swego rodzaju sprawowania mecenatu przez samorząd nad twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.

W tegorocznym budżecie na ten cel zaplanowano kwotę 136 tys. zł. Przyznano siedem stypendiów półrocznych (po 6 tys. zł) i dziewięć rocznych (po 11 tys. zł).  

- To wielka radość i zaszczyt móc wspierać ludzi, którzy realizując swoje pasje przykładają się do rozwoju kultury w naszym regionie – mówił marszałek Kosicki gratulując stypendystom – Mam nadzieję, że te pieniądze pomogą zrealizować Wasze projekty.

Marszałek podkreślił, że choć nazwa dofinansowania brzmi „stypendia marszałka”, to są one przyznawane dzięki całemu zarządowi i sejmikowi województwa.

 

Wśród tegorocznych projektów stypendialnych są m.in. wydawnictwa muzyczne, filmowe, a także projekty edukacyjne.  Znalazły się tam też opracowania historyczne dotyczące małych ojczyzn ich autorów – jak choćby ten realizowany przez Zbigniewa Klimaszewskiego „ Bojarskie wspomnienia”.

Interesująco zapowiada się film „Podlaska noc 2.0” który, realizuje Szczepan Skibicki. I jak tytuł na to wskazuje bohaterem filmu będzie podlaska noc.

Dzięki etiudzie filmowej „Miasteczko me” uroki przedwojennego Białegostoku chce nam ukazać Martyna Faustyna Zaniewska. Znajdzie się tam też piosenka w jej wykonaniu "Białystok – main shtetele”, którą przed wojną śpiewał Benzion Witler, a napisali ją Abraham Szewach i Jeremias Ciganeri.

Galę w Muzeum Podlaskim prowadził aktor Teatru Dramatycznego Piotr Szekowski, który też w duecie z Agnieszką Możejko - Szekowską raczył gości piosenkami z Kabaretu Starszych Panów, repertuaru Zbigniewa Wodeckiego czy Tadeusza Olszy. Akompaniował im znakomity Marcin Nagnajewicz.

Stypendyści marszałka w dziedzinie twórczości artystycznej roku 2020!

Stypendia półroczne otrzymali:

Malwina Marciniak – realizacja projektu związanego z promocją muzyki Leopolda Godowskiego – kompozytora związanego z Białymstokiem na Festiwalu Muzycznym w Casalmaggiore, Białystok

Marcin Kosakowski - realizacja projektu prezentującego estetykę i dziedzictwo kulturowe Podlasia ,a w szczególności zaprezentowanie motywów z tkaniny dwuosnowowej przez stworzenie krótkiej animacji, Wysokie Mazowieckie

Wiktor Szczygieł - realizacja programu SUB Dieriewo – realizacja autorskiej płyty Projektu swada łączącej podlaski folk z muzyka świata”, Białystok

Żaklina Olchowik – nagranie demo materiału muzycznego do umuzykalniania niemowląt i małych dzieci, Łomża

Bogusław Florian Skok – realizacja projektu: „Setna rocznica powołania Parafii Rzymskokatolickiej w Dojlidach pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej”, Białystok

Anna Zarzecka – realizacja zdania: „Opracowanie do opublikowania i popularyzacji na stronie internetowej www.name.lomza.pl . Katalogu źródeł pisanych historycznej ziemi łomżyńskiej i wiskiej ( od XIX do początków XX wieku” Łomża

Jan Szewczyk – realizacja projektu; „Puszcza drewnem malowana – obrazy wykonane w technice intarsji fornirowej” Białystok

Stypendia roczne otrzymali:

Jakub Dobrzyński – realizacja programu „Księga Cudów z lat 1673-1785 w Parafii Płonka Kościelna” Poświętne

Małgorzata Kiełkucka – realizacja projektu „Wątek na osnowie – cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa wielonicielnicowego dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową”, Białystok

Zbigniew Tomasz Klimaszewski - napisanie książki „Bojarskie wspomnienia”, Białystok

Aneta Popławska – realizacja programu :”Tradycyjne techniki tkackie w modzie współczesnej”

Szczepan Skibicki – realizacja projektu filmowego „Podlaska noc 2.0”, Białystok

Marek Szyszko – stworzenie ścieżki edukacyjnej „Pracownia zabawek Ludowych”, Chwaszczewo k. Sidry

Martyna Faustyna Zaniewska - nagranie piosenki i stworzenie etiudy filmowej pod nazwa „Miasteczko”, Białystok

Natalia Sakowicz – realizacja projektu teatralnego pod roboczym tytułem „Cin cin”, Białystok

Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz – realizacja i stworzenie programu „Derwid na nowo – muzyczne podróże z Witoldem Lutosławskim, opracowanie piosenek i stworzenie materiału koncertowego, nagranie płyty”.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe