Tradycja żywa, czyli jak kolędować z kozą lub upiec korowaja

  • 26.02.2020, 02:39 (aktualizacja 26.02.2020, 02:50)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Tradycja żywa, czyli jak kolędować z kozą lub upiec korowaja
Z udziałem 14 zespołów odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Większość wykonawców zaprezentowała widowiska związane z czasem Bożego Narodzenia i chodzenia "po kolędzie". A zatem: "Zitojta do nas", jak powiedzieli na przywitanie artyści z zespołu Maryna z Klubu Seniora w Łomży.

- Moim zdaniem 14 zespołów i około 170 wykonawców to bardzo dużo. Serce się raduje, że widać tu dzieci i młodzież jak w zespole śpiewaczym z Nowogrodu czy Herodach ze Zbójnej, a z drugiej strony rodziców i dziadków przekazujących własne tradycje stanowiące część narodowego dziedzictwa. Trzeba znać zwyczaje wywodzące się z naszych korzeni, tę obrzędowość, która przecież kształtowała się całe wieki nie w pustce i nie dla rozrywki, tylko dla przekazania ważnych symboli i znaczeń. Naszą młodzież trzeba tym "zarażać", choć to chyba obecnie niebezpieczne słowo - powiedział Marek Olbryś wicemarszałek województwa.

Otwarcia Przeglądu dokonał wspólnie z wicestarostą Marią Dziekońską, radnym Sejmiku Piotrem Modzelewskim i dyrektorem ROK Jarosławem Cholewickim. 

Zdaniem Marka Olbrysia, odbywający się w dwuletnim cyklu przegląd to wspaniałe spotkanie z autentycznością i kulturowymi znakami różnych części województwa. Tę opinię podziela wicestarosta Maria Dziekońska.

- Jesteśmy dumni że ROK, który jest instytucją kultury powiatu łomżyńskiego,  gości tak wielu artystów, którzy ocalają to, co jest najlepszego w naszej rdzennej kulturze. Kibicujemy, żeby to wydarzenie mogło się nadal rozwijać z udziałem najmłodszych pokoleń - stwierdziła.

"Niech bandzie pochwalony. Czy psyjmiecie nas cobyśmy zaśpiewali na scęście, na zdrozie, na ten nowy rok" - kurpiowska mowa to specjalność zespołów np. z Nowogrodu czy Zbójnej. Ale nie tylko taka gwara i nie tylko kolędy płynęła ze sceny.

- Wydaję za mąż córkę. W przeddzień ślubu muszą zejść się kobiety żeby upiec korowaja, żeby szczęściło się młodej parze. Muszą tak precyzyjnie to robić, żeby - nie daje Boże - nie popękał, bo będzie panna młoda nieszczęśliwa. Bardzo  musimy się postarać. Oczywiście przyjdą kumy upiec tego korowaja z drożdżowego ciasta, pouczyć młodą o obowiązkach - opowiada o przygotowanym widowisku Teresa Pogorzelska, kierownik zespołu Tęcza z Trzciannego, czyli znad Biebrzy.

Dlaczego uczestnicy Przeglądu z takim zaangażowaniem walczą najpierw o kwalifikację na przegląd wojewódzki, a potem prezentują się na scenie? Na pewno nie dla pieniędzy, bo na Przeglądzie są tylko upominki rzeczowe.

- Moje dziewczynki po prostu kochają śpiewać - zdradza tajemnicę Anna Czarnecka, opiekunka młodziutkich (11 - 14 lat) śpiewaczek z Nowogrodu. - Bo to jest zjawisko żywe, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Chętnie się ze sobą spotykają i dobrze bawią - uważa Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.

A na scenie kolejny Herod, psotny Diabełek, Koza, Hetman, Królowie. Ale też Pan Młody z kolegami zmożony trunkami w sąsieku, beczka z kiszoną kapustą. A poza sceną wicemarszałek Marek Olbryś "uprowadzony" przez zespół "Maryna" do wspólnego zdjęcia.

Przegląd w Łomży się kończy. A zatem "Ostańta z Bogiem". Pewnie na 2 lata.        

Uczestnicy Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży:

 „Z gwiazdą” - Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu; Zespół HERODY ze Zbójnej; „Kolędowanie z kozą” - Zespół „MARYNA” z Łomży; „Pieczenie korowaja”- Zespół TĘCZA z Trzciannego; „Herody” - Zespół BARWIANKA z Dobrzyniówki; „Noc Betlejemska” - Klub Seniora z Turośni Kościelnej; „Na szczęście, na zdrowie na ten rok” - Zespół „KALINA” z Żurobic; „Herody” - Zespół Kolędniczy „PODLASIE” z Wyszonek Błoni; ”Kolędowanie z gwiazdą” - Zespół ”NOWINA” z Moszczony Królewskiej; „Kiszenie kapusty” - Zespół TRZCIANNIANKI z Trzciannego; ”Z gwiazdą” - Zespół „MALI SZCZUCZYNIACY” ze Szczuczyna; Z kozą” - Zespół Kolędniczy „PODLASIE” z Wyszonek Błoni;  "Co można wyrabiać z lnu?" - Zespół MALINKI z Malinnik; „Kolędowanie z kozą”- Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży; „Herody” - Zespół Kolędniczy HERODY z Czyżewa.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe