Rok 2019 w Książnicy Podlaskiej

  • 26.02.2020, 03:06 (aktualizacja 26.02.2020, 03:09)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Rok 2019 w Książnicy Podlaskiej
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku podsumowała 2019 rok.

"Biblioteka bibliotek" w województwie zakupiła w tym czasie 23031 woluminów za kwotę ponad 515 tys. zł.

- Uzupełniliśmy nasze zbiory o tradycyjne książki papierowe (w tym z dużą czcionką), audiobooki oraz płyty z muzyką (CD oraz winylowe). Tak duże zakupy były możliwe dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz ze środków zewnętrznych z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Na koniec 2019 r. księgozbiór Książnicy Podlaskiej wyniósł ogółem 1 283 486 woluminów - podaje Jolanta Gadek, dyrektor KP.

Dział Zbiorów Specjalnych wzbogacił się o cenne materiały i dokumenty. W 2019 r. na aukcjach antykwarycznych Książnica Podlaska zakupiła 56 woluminów na kwotę 41 tys. zł, wśród nich m. in. pierwsze wydanie „Pieśni nabożnych” Franciszka Karpińskiego, wydrukowane w Drukarni O.O. Bazylianów w Supraślu w 1792 r., wydawnictwa związane z Elizą Orzeszkową, prace Marii Konopnickiej, pierwsze wydanie jednego z najważniejszych dzieł w dorobku Zygmunta Glogera „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” z 1900 r. czy pierwsze wydanie opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki z 1865 r. Do zbiorów Książnicy Podlaskiej trafiły też: maszyna do pisania oraz materiały, należące do Wiesława Kazaneckiego – białostockiego poety, patrona Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku, przekazane bibliotece przez wdowę po poecie – Halinę Kazanecką.

W 2019 r. wypożyczono w sumie (wypożyczenia na zewnątrz i na miejscu) 1 051 411 woluminów, czyli o 50 257 więcej niż w 2018 r. Stale zwiększa się zainteresowanie cyfrowymi zasobami - w 2019 r. 176 974 razy wyświetlono publikacje pochodzące z zasobów Książnicy Podlaskiej, a dostępne w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. Liczba użytkowników wzrosła 46 825 osób na koniec 2019 r.

Książnica Podlaska aktywnie uczestniczyła także w życiu kulturalnym i naukowym miasta oraz regionu, organizując i współorganizując konferencje naukowe oraz wydarzenia, gromadzące miłośników literatury (m. in. zorganizowana we współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Zygmunt Gloger. Pisarz, myśliciel, uczony” – Naukowe i literackie światy Zygmunta Glogera.

 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe