Via Baltica rusza w stronę Ełku

  • 26.02.2020, 13:02 (aktualizacja 26.02.2020, 13:06)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Via Baltica rusza w stronę Ełku
Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla fragmentu przyszłego międzynarodowego szlaku Via Baltica. Jak informuje olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczy ona odcinka drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Ełk Południe, co umożliwi rozpoczęcie prac.

Wcześniej taką decyzję uzyskał odcinek S61 Wysokie - Raczki, na którym trwają już prace budowlane, a na ZRID oczekuje jeszcze jeden odcinek S61 w województwie warmińsko-mazurskim: Ełk Południe – Wysokie.

Zakres zadania

Budowa obejmie odcinek o długości ok. 23,3 km. Zgodnie z kontraktem powstanie droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Zostanie wykonany remont wybranych dróg lokalnych oraz budowa urządzeń ochrony środowiska. W ramach inwestycji powstanie m.in. 19 obiektów inżynierskich oraz dwa węzły: Guty w gminie Szczuczyn, Ełk Południe w gminie Ełk w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Ełcka.

Nawierzchnia drogi, na której przewidywany jest duży ruch pojazdów ciężarowych, zostanie wykonana z betonu cementowego, by jak najdłużej bez remontu sprostać obciążeniu 11,5 tony na oś.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm PORR, PORR Bau oraz UNIBEP. Wartość zadania wynosi ok. 699,5 mln zł. Planowany czas realizacji to 29 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych (15 grudnia – 15 marca).

Budowa drogi ekspresowej S61 od Szczuczyna do granicy z Litwą w Budzisku, na odcinku Szczuczyn -Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility - CEF).

Kalendarium

15 października 2015 r. - uzyskano decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych

15 kwietnia 2016 r. - ogłoszenie przetargu w systemie „Projektuj i buduj”

6 sierpnia 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą

24 lutego 2020 r. - uzyskanie decyzji ZRID

Realizacja S61 w województwie warmińsko-mazurskim

Budowę drogi ekspresowej S61 pomiędzy miejscowościami Szczuczyn i Raczki podzielono na trzy odcinki realizacyjne, z czego dwa mają już decyzje ZRID: Szczuczyn – węzeł Ełk Południe (ok. 23,3 km); węzeł Ełk Południe - węzeł Wysokie (ok. 22,9 km), w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu S16 o długości ok. 4 km; węzeł Wysokie - Raczki (ok. 20,2 km).

S61 w Polsce

Realizacja całej drogi ekspresowej S61 podzielona jest na jedenaście odcinków (licząc z drugą jezdnią obwodnicy Szczuczyna), z których osiem jest w budowie: Śniadowo - Łomża Południe, Łomża Południe - Łomża Zach, węzeł Kolno - Stawiski, Stawiski - Szczuczyn, II jezdnia obwodnicy Szczuczyna, Suwałki – Budzisko (wszystkie w woj. podlaskim) oraz Szczuczyn – Ełk Południe i Wysokie - Raczki (woj. warmińsko-mazurskie); dwa są w trakcie uzyskiwania ZRID: Łomża Zachód - węzeł Kolno (woj. podlaskie) oraz Ełk Południe - Wysokie (woj. warmińsko-mazurskie); odcinek Podborze - Śniadowo (woj. podlaskie) ma wyłonionego wykonawcę, który przygotowuje wniosek o ZRID.

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe