X Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w „Budowlance”

  • 01.03.2020, 22:02 (aktualizacja 01.03.2020, 22:05)
  • Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook
X Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w „Budowlance”
Już po raz dziesiąty, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 roku.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia  w Polsce,  których władze PRL-u skazały na anatemę i zapomnienie (stąd określenie „wyklęci”). Rozpoczął ją video-klip Piotra Cugowskiego „Biały Krzyż”. Warto tutaj nadmienić, iż ojciec autora aranżacji tej piosenki, Krzysztofa Klenczona, był uczestnikiem podziemia niepodległościowego. Dyrektor szkoły, Artur Ciborowski, podkreślił, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stały się  integralną częścią wychowania patriotycznego młodzieży. Podczas uroczystości uczniowie Zuzanna Doliasz oraz Jakub Tabędzki krótko przybliżyli słuchaczom losy Niezłomnych. Prezentacja multimedialna związana z Niezłomnymi oraz nastrojowa muzyka w jej tle wprowadziły wszystkich obecnych w klimat tamtych czasów. Główną częścią spotkania była prelekcja wiceprezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego – p. Dariusza Syrnickiego. Wykład ten dotyczył łomżyńskiego podziemia narodowego. Pan Dariusz Syrnicki od lat zbiera materiały i relacje związane z tą tematyką, dlatego potrafił zainteresować zgromadzoną na auli młodzież.

Po wystąpieniu przedstawiciela ZŻ NSZ, uczestnicy mogli wysłuchać utworów  łomżyńskiej grupy PsG Klika („Ku pamięci”) oraz zespołu Forteca („Kto dziś upomni się o pamięć”). Końcowym akordem uroczystości była ekspozycja „ Niezłomni” oraz wystawa zdjęć żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego  z lat 1945-1948 (udostępniona szkole przez p. Dariusza Syrnickiego).

 Po szkolnej uroczystości p. W. Czupryński wraz z gościem p. D. Syrnickim udali się na warsztaty w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji  z przedstawicielem IPN-u Olsztyn - p. M. Ostapiukiem, autorem m.in. książki o  jednym z dowódców podziemia niepodległościowego – kapitanie Romualdzie  Rajsie „Burym”.

Popularyzacja najnowszej historii Polski i regionu wpisuje się w wychowanie patriotyczne młodzieży i zarazem pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego.

Inicjatorami owego wydarzenia byli nauczyciele historii w/w szkoły : p. Wiesław Czupryński i p. Karol Szleszyński. Pomoc techniczną zapewnił p. Kamil Galanek, a dekoracje wykonały panie Beata Bednarczyk oraz Beata Szymanowska.

Narew info | www.narew.info | Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe