Wicemarszałek Marek Olbryś: Skorzystają mieszkańcy Łomży

  • 04.03.2020, 09:30 (aktualizacja 04.03.2020, 09:34)
  • narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku
Wicemarszałek Marek Olbryś: Skorzystają mieszkańcy Łomży Wrota Podlasia
To nie było takie proste - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. Włożył wiele starań, aby jedną z osób, którym można było w Urzędzie Marszałkowskim wręczyć czeki na rewitalizację substancji miejskiej był prezydent Łomży. Każde z miast i gmin województwa podlaskiego ma swoje budowle i tereny, którym należy się „nowe życie” i starało się o fundusze na ten cel. Ważne zatem, że udało się do puli przeznaczonej na ten cel dołożyć kilka milionów złotych (z 48 do 53,3).

Dla Marka Olbrysia, jak dla każdego łomżyńskiego „pnioka”, Stary Rynek i cała Starówka grodu liczącego sobie 6 wieków z prawami miejskimi i jeszcze kilka jako miejsca zamieszkania w dolinie Narwi, to miejsce szczególne i symboliczne. A już zwłaszcza dla fachowca, który dbał o nie zawodowo jako wieloletni pracownik i szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a politycznie jako radny, ważna postać struktur Prawa i Sprawiedliwości i od kilkunastu miesięcy wicemarszałek województwa. - Dodałbym jeszcze jedną ważną dla mnie funkcję - mieszkańca Łomży, człowieka, który ma sentyment niemal do każdego zakątka miasta - dodaje z uśmiechem Marek Olbryś. Dlatego zadbał, aby miasto znalazło się wśród tych ośrodków, które będą jednymi z większych w regionie beneficjentów popularnego programu rewitalizacji. Czeki związane z projektami przywracania „witalności” ważnym fragmentom miast i gmin Marek Olbryś z Łomży wręczał kilka tygodni temu wspólnie z marszałkiem Arturem Kosickim z Białegostoku, Wiesławą Burnos z Sokółki  i Markiem Malinowskim z Bielska Podlaskiego z zarządu województwa oraz radnym Sejmiku Pawłem Wnukowskim z Suwalszczyzny. Każda część województwa miała w ten sposób swojego patrona w ważnym przedsięwzięciu.

– Mam nadzieję, że takich wniosków w ramach kolejnych konkursów, tak dobrze złożonych i różnorodnych, będzie jeszcze więcej. To jest naszym zadaniem, żeby fundusze europejskie jak najszybciej zagospodarować po to, żebyście mogli działać, zmieniać estetykę swoich miejscowości, podnosić komfort życia mieszkańców – cytuje portal Wrota Podlasia słowa przekazane wówczas przez marszałka Artura Kosickiego.

Konkurs w ramach działania 8.5 RPOWP, którego pierwszą kulminacją było wręczenie czeków, a finałem będzie prezentacja tego, co udało się zrobić, został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego o zwiększeniu jego budżetu, dotację otrzymały wszystkie projekty, które przeszły pozytywnie ocenę komisji. Łącznie wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła 53,5 mln zł (pierwotnie budżet konkursu wynosił 48 mln zł). Rewitalizacja Starego Rynku w Łomży z „marszałkowskim” dofinansowaniem w wysokości blisko 4,7 miliona złotych polegać będzie przede wszystkim na nadaniu centralnemu placowi miasta funkcji kulturalnych i edukacyjnych. Zmniejszyła się bowiem rola ekonomiczna Starówki. Władze miasta mają nadzieję na pobudzenie aktywności mieszkańców i jeszcze lepsze wyeksponowanie kulturowych wartości najstarszej części Łomży.

Szczegóły planu przewidują m. in. badania archeologiczne i niezbędne przeróbki infrastruktury podziemnej, niwelację terenu, pokrycie placu nową kostką i płytami granitowymi, budowę fontanny z kaskadami wodnymi, postumentu pod pomnik Księcia Janusza (choć miał powstać już w 2018 roku, na 600-lecie praw miejskich) ze szklaną obudową dawnych fundamentów średniowiecznego ratusza. Według zapowiedzi miejskich samorządowców, prace mają się rozpocząć lada tydzień, a zakończą się w 2021 roku. „Plac Czerwony”, jak nazywali go od kilku lat mieszkańcy Łomży w związku z kolorem kostki, jaką został wyłożony (i pozbawiony większości zieleni) po ostatniej modernizacji, ma się zmienić w miejsce bardziej przyjazne.

Wicemarszałek Marek Olbryś przypomina, że w tym roku miał do przekazania mieszkańcom Łomży także inną dobrą nowinę. Jego zabiegi doprowadziły do przyznania z RPOWP funduszy na termomodernizację jednej z najciekawszych budowli w mieście - kamienicy u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Polowej, mającej adres Wojska Polskiego 15/17. Dwa pozostałe obiekty użyteczności, które skorzystają z tego programu to Przedszkole nr 9 oraz Zespół Szkół Specjalnych.

„Głównym celem projektu jest próba zmniejszenia szkodliwej emisji na terenie Łomży poprzez dążenie do zmniejszenia zapotrzebowania przez przedmiotowe obiekty na energię (średnio o ok 68,17%), co obniży koszty utrzymania budynków o 233 504,88 zł/ rok. Adresatami projektu będą mieszkańcy Łomży, w tym podobszaru nr 1, który stanowi centrum Miasta, wyznaczony w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Łomża na lata 2017- 2023, uczniowie i rodzice, oraz pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. M. Skłodowskiej Curie 5, dzieci i rodzice oraz pracownicy Przedszkola Publicznego nr 9, użytkownicy mieszkań kamienicy zlokalizowanej przy ul. Wojska Polskiego 15/17. Całkowite koszty projektu: 8 383 573,03zł, wydatki kwalifikowalne: 5 372 935,39 zł (w tym VAT: 706 502,93 zł), dofinansowanie 85%: 4 566 995,01 zł.” - czytamy w uzasadnieniu.

- I o to w gruncie rzeczy chodzi: o stałe i konsekwentne poprawianie warunków życia mieszkańców Łomży. W takich projektach samorząd miasta ma we mnie sprzymierzeńca - podsumowuje wicemarszałek Marek Olbryś.  

narew.info|Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe