O mediacji wiedzą dużo

  • 10.03.2020, 09:12 (aktualizacja 10.03.2020, 09:23)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
O mediacji wiedzą dużo
– Przygotowywałam się do konkursu solidnie i udało się. Tematyka mediacji interesuje mnie, chcę się w tym kierunku rozwijać – komentuje Marta Dobkowska, zwyciężczyni konkursu „Mediacje? Zdecydowanie Tak!”, który zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 

Mediacja jest jedną z tzw. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (Alternative Dispute Resolution - ADR). Obok negocjacji i arbitrażu, stwarza szansę na rozwiązanie konfliktu poza postępowaniem sądowym. Jest dobrowolnym i poufnym procesem, w którym bezstronna osoba – mediator  – wentyluje emocjonalnie strony sporu i wypracowuje wspólnie z nimi satysfakcjonujące porozumienie. – Młodzież wykazała się dużą wiedzą, ale także umiejętnością jej komunikatywnego, eleganckiego zaprezentowania – komentuje poziom uczestników konkursu prof. dr hab. Joanna Salachna, kierownik Katedry Nauk Prawnych PWSIiP w Łomży. – Mediacja jest najlepszym sposobem rozwiązywania sporów, jest metodą tanią, szybką, pozwala wypracować polubowne rozwiązanie, które satysfakcjonujące obydwie strony konfliktu. 

Mediacja z powodzeniem stosowana jest w USA, w Polsce dopiero raczkuje. – W systemie prawa krajowego to względnie nowa instytucja, do której wymiar sprawiedliwości musi się przyzwyczaić. O zaletach tej formy rozwiązywania sporów musimy mówić głośno, kierując ten komunikat zwłaszcza do osób młodych, które myślą o karierze prawniczej – mówi prof. dr hab. Joanna Salachna. 

Zorganizowany przez łomżyńską uczelnię konkurs miał za zadanie popularyzować tematykę mediacji wśród uczniów szkół średnich. W rywalizacji wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Zwyciężyła uczennica z II LO im. Cypriana K. Norwida, Marta Dobkowska. Drugie miejsce zajęła Dominika Kuczyńska z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży, a trzecie – kolega szkolny zwyciężczyni z ostrołęckiego liceum – Cezary Miłek. 

W kwietniu 2019 roku PWSIiP przy współpracy z wymiarem sprawiedliwości otworzyła Centrum Mediacji. Ma ono na swoim koncie kilkanaście zakończonych ugodą postępowań, kształci przyszłych mediatorów oraz popularyzuje tematykę mediacji  w regionie. 

Więcej o Centrum Mediacji na stronie internetowej: 

https://pwsip.edu.pl/centrummediacji/ 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe