Historia Łomży i jej mieszkańców żydowskiego pochodzenia

  • 24.03.2020, 10:53
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Historia Łomży i jej mieszkańców żydowskiego pochodzenia
Księga pamięci gminy żydowskiej w Łomży, pod red. Jom Tow Lewińskiego, tłum. Adam Bielecki i Ewa Wroczyńska, Łomża 2019, ss. 535.

Polecamy lekturę najnowszej, od dawna oczekiwanej publikacja pt. Księga pamięci gminy żydowskiej w Łomży, która ukazała się właśnie nakładem ŁTN im. Wagów i PTH Oddział w Łomży. Księga ta powstała „z myślą o upamiętnieniu własnej społeczności” i stanowi niezwykłe źródło poznania, „źródło wiedzy o historii, kulturze i zagładzie polskich Żydów”.

„Księga Pamięci Gminy Łomżyńskiej – wieczny ogień, który nie zgaśnie – opracowana została i zredagowana w ciągu ponad sześciu lat, wydał ją Związek Mieszkańców Łomży w Izraelu. Księga, pełna zalet, zawiera cały urok i zasługi gminy Łomży. Ujęty w niej został piękny tryb życia i dobre obyczaje jej mieszkańców. Zapisano w niej kronikę gminy, zdarzenia i kłopoty, dzieje osób i sylwetki obywateli. Zebrano w niej bogactwo ducha i wprowadzono rozdziały o bycie miasta. Wszystko to zostało skomasowane, opracowane, poprawione, zredagowane i stało się wspaniałą jednolitą rozprawą o społeczności żydowskiej w Łomży”.

Znajdziemy w niej m.in. opisy przestrzeni miasta, np.:

„Z dwóch wylotów Nowego Rynku rozgałęziały się dróżki prowadzące na peryferie miasta: z lewej strony do Łomżycy, a z prawej do Piątnicy, do przejścia na długie podwórze Kulkina. Na końcu ulicy Rządowej przebiegał „Krótki Zaułek” lub jak go nazywano uliczką Strażacką od wartowni straży pożarnej, która tam stała. W środku pod wieżą dzwonniczą stały samochody z całym potrzebnym wyposażeniem, jakimi były w większości błyszczące drabiny i gumowe węże. Wszystko zawsze gotowe na wszelki wypadek, jaki może się zdarzyć…”

Zapraszamy do jej zakupu  w promocyjnej cenie 90 zł w siedzibie ŁTN-u:

ul. Długa 13.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe