Rusza laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wykrywające koronawirusa [VIDEO]

  • 30.03.2020, 13:59
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Rusza laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wykrywające koronawirusa [VIDEO]
Już działa drugie w Podlaskiem laboratorium do badania próbek pod kątem obecności koronawirusa. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali wojewoda podlaski Bohdan Paszkowskioraz przedstawiciele Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko i dr hab. Joanny Reszeć.

Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej.
Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym. Analiza trzech genów wirusa SARS-CoV-2 będzie przeprowadzona w oparciu o testy cechujące się bardzo wysoką czułością w celu precyzyjnej diagnostyki wirusa.

"Na etapie wdrażania metody przepustowość badań zaplanowano na 200 testów dziennie, a docelowo liczba ta wzrośnie do 500 analiz na dzień"- informuje biuro prasowe UMB. 
Obecnie w Białymstoku wykonuje się ok. 100 testów na dobę. 

W województwie podlaskim do tej pory stwierdzono 32 przypadki zakażenia koronawirusem. 

Pamiętaj!!!

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Należy stosować zasady higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na specjalnej stronie gov.pl 

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe