Kredyt jest tańszy niż dług w powiecie kolneńskim

  • 02.03.2020, 14:53 (aktualizacja 06.04.2020, 12:34)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Kredyt jest tańszy niż dług w powiecie kolneńskim
Trzeba obniżyć koszty obsługi zadłużenia Szpitala - mówiła podczas sesji Rady Powiatu, dyrektor placówki, Krystyna Dobrołowicz. Dzięki temu będzie możliwe sprawniejsze funkcjonowanie szpitala, a także mniejsze będą koszty jego utrzymania. Dlatego poprosiła Radnych o możliwość zaciągnięcia kredytu, który ma być przeznaczony na spłatę zaległych zobowiązań.

To, co w tej chwili proponujemy da nam szansę normalnie funkcjonować. Zmniejszy też koszty, które wynikają z naliczeń kar za niespłacone zobowiązania. Od każdej takiej faktury możemy otrzymać od firmy karne naliczenie. Dlatego musimy zrobić porządek z tymi zobowiązaniami. Wtedy szpital nie będzie miał tzw wymagalnych zobowiązań. mówiła Krystyna Dobrołowicz.

Jak dodała, spłata zaległych zobowiązań pozwoli Szpitalowi normalnie funkcjonować. Teraz są np problemy z kupowaniem sprzętu, bo firmy nie chcą go sprzedawać, skoro nie są opłacone poprzednie faktury. Niedługo może się też pojawić problem z brakiem lekarzy

Jeżeli szpital zalega z płatnościami jest trudno pozyskać dostawców leków, czy sprzętu jednorazowego, ponieważ ta płatność się przeciąga. A firmy mają swoje granice wytrzymałości finansowej. Dodatkowy problem może wyniknąć, jeżeli nie uregulujemy zobowiązań - brak lekarzy.  Są nieopłacone kontrakty. Lekarze nigdy nie żądali odsetek, nie stawiali nas pod ścianą. Ale ich cierpliwość również się kończy. Kredyt chcemy przeznaczyć na spłatę zobowiązań wobec kontrahentów, to jest dwa i pół miliona złotych. Milion jest na pokrycie zobowiązań wobec lekarzy i milion zł to pożyczka, która została zaciągnięta w dwóch latach 2018 i 2019.

Zgodę na wzięcie kredytu w wysokości czterech i pół miliona złotych wyrazili podczas ostatniej sesji prawie wszyscy Radni. Obsługa tego kredytu powinna być tańsza niż koszt obsługi obecnych długów - mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama

Sytuacja Szpitala nie jest łatwa. Inwestujemy w niego, wyposażamy cały czas, staje się coraz bardziej przystępny i bardziej nowoczesny. Ale są też zobowiązania, które placówka musi zapłacić. Dlatego Rada Powiatu wyraziła zgodę na wzięcie kredytu lub pożyczki przez Szpital. Według naszych analiz wzięcie tego kredytu lub pożyczki będzie tańsze od spłaty długu, który teraz ma Szpital

Dyrektor Szpitala przekonywała Radnych, że Szpital powinien sobie poradzić ze spłatą nowego kredytu.

Szpital kończy rok 2019 bez konieczności pokrywania wyniku ujemnego przez Powiat. W 2019 roku otworzyliśmy OIOM i dwa miesiące jego działalności dały pozytywny efekt finansowy. W tym roku, mam nadzieję, że też uzyskamy za te wszystkie procedury, które były wykonane płatność w stu procentach. Dodatkowo od marca rozpoczynamy działalność Ortopedii, to też są dodatkowe pieniądze. A mam nadzieję, że przejdziemy pozytywną ocenę i od 1 kwietnia będzie działał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży oferujący im pomoc psychologiczną. Jest też szansa na kontrakt na tomografię komputerową. To wszystko daje efekty finansowe. Także mamy szansę to udźwignąć.

Mimo, że wynik finansowy Szpitala za 2019 jest ujemny, to jednak nie ma potrzeby pokrywania tego wyniku jak to miało miejsce za 2018 rok. Stało się to możliwe dzięki zainwestowaniu funduszy w rozwój, tj. zakup sprzętu i modernizację Szpitala oraz zwiększenie kontraktów z NFZ.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe