Podlaski Pakiet Gospodarczy. Do kogo jest adresowany i jak uzyskać pomoc

  • 11.04.2020, 11:27 (aktualizacja 11.04.2020, 11:35)
  • Red
Podlaski Pakiet Gospodarczy. Do kogo jest adresowany i jak uzyskać pomoc
Z każdym nowym programem, projektem wiązać się mogą pewnie nieścisłości czy niewiadome. Dlatego też Urząd Marszałkowski postanowił skrupulatnie odpowiedzieć na najczęstsze zadawane pytania w związku z Podlaskim Pakietem Zdrowotnym. To na pewno ułatwi optykę, spojrzenie na cały program, a przez to sprawić może, iż będzie on bardziej skonkretyzowany i przejrzysty dla przedsiębiorców.

Przede wszystkim wsparcie adresowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a także do przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniającymi pracowników z województwa podlaskiego

Pomoc uzyskać może tylko ten przedsiębiorca, który wykaże spadek obrotów gospodarczych, rozumiany, jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, mający miejsce w trakcie dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2020 r. (np. w okresie luty-marzec 2020 r.) w porównaniu do łącznych obrotów osiągniętych w analogicznych 2 kolejnych miesiącach kalendarzowych roku poprzedniego.

Środki przeznaczone przez Zarząd Województwa Podlaskiego w ramach RPOWP w kwocie 72 mln zł będą mogły zostać przeznaczone na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w wieku 30 lat i więcej, gdyż osoby te stanowią zdecydowaną większość. Natomiast pomoc dla pracowników młodszych będzie możliwa ze środków programu krajowego, tj. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wsparcie z POER zostaną uruchomione w tym samym momencie, co wsparcie z RPOWP. Reasumując, przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek zarówno na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników poniżej 30 roku życia, jak i pracowników w wieku 30 lat i więcej.

Ponadto dofinansowanie może zostać przyznane na okres 3 miesięcy, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników, istnieje obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej właśnie przez ten okres.

Pomoc udzielana będzie w ramach projektów powiatowych urzędów pracy województwa podlaskiego realizowanych w Działaniu 2.1 RPOWP. Wniosek o udzielenie wsparcia przedsiębiorca może składać w formie elektronicznej w odpowiedzi na nabór wniosków ogłoszony przez odpowiedni powiatowy urząd pracy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników. Formularz wniosku będzie dostępny na portalu www.praca.gov.pl

Nabory będą ogłaszane w pierwszej połowie kwietnia br., a więcej informacji można uzyskać w poszczególnych powiatowych urzędach pracy, a informcji odnośnie dofinansowań wynagrodzeń, uzyskać można pod nr 85 749 72 47.

Z kolei z pożyczki skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy pomimo sytuacji w kraju chcą inwestować w swoją działalność gospodarczą. W ramach owej pożyczki sfinansować można inwestycje mające na celu, m.in. wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych w sektorze usług lub sektorze produkcyjnym. Dotyczy to m.in. rozbudowy przedsiębiorstw dążących do wprowadzenia na rynek nowych usług, dokonania zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmianę w sposobie świadczenia usług, skutkujących wprowadzeniem na rynek nowych produktów czy inwestycji w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny.

Trzeba również zaznaczyć, iż przedsiębiorca może inwestować w firmę oraz finansować wydatki obrotowe, odraczając do 12 miesięcy rozpoczęcie spłaty zobowiązania. Natomiast w momencie utraty płynności finansowej, przedsiębiorca może skorzystać z zawieszenia rat maksymalnie na 6 miesięcy.

Pożyczek udzielają pośrednicy, którzy zostali wyłonieni do świadczenia tychże usług. Po szczegółowe informacjie na temat oferty pożyczkowej można zwracać się do:

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Białystok, ul. Starobojarska 15, 15-073 Białystok, nr tel. 85 740 86 76, 85 740 86 83, e-mail: [email protected]

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, ul. Tadeusza Kościuszki 62, 16-400 Suwałki, nr tel. 87 565 13 86;

Fundusz Wschodni Sp. z o.o, ul. Piękna 1 15-282 Białystok, nr tel. 85 307 01 05;

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA, ul. Piękna 1 , 15-282 Białystok, nr tel.: 85 307 01 05, 662 836 358

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe