Podlaska KAS oddała podatnikom już 192 mln zł

  • 22.04.2020, 08:26 (aktualizacja 22.04.2020, 08:41)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Podlaska KAS oddała podatnikom już 192 mln zł
Urzędy skarbowe, mimo utrudnionej pracy związanej z obostrzeniami wynikającymi z obecnej sytuacji epidemicznej starają się, by pieniądze wracały do podatników jak najszybciej. Systematycznie przelewane są zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników, którzy już się rozliczyli. Do tej pory podlaska KAS przelała 192 mln zł nadpłaconego podatku PIT.

Tradycyjnie, jak każdego roku, znacznie więcej osób otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku niż musi podatek dopłacić. W tym roku, jak wynika ze złożonych dotychczas zeznań PIT, zwrot z urzędu skarbowego otrzyma 224 tys. podatników, a dopłaci jedynie 53 tys. osób.

Urzędy skarbowe przelewają zwroty

Do tej pory, podatnikom którzy już się rozliczyli, oddaliśmy 192 mln zł nadpłaconego podatku PIT. 

- Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników. Mimo utrudnionej pracy związanej z obostrzeniami wynikającymi z obecnej sytuacji epidemicznej, zwroty traktujemy jako priorytet i dokładamy wszelkich starań żeby pieniądze wracały do podatników jak najszybciej - tłumaczy Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS. 

Z kolei podatnicy wpłacili dotychczas 22 mln zł, które wcześniej wykazali w swoich zeznaniach jako podatek „do zapłaty”. 

Wielu podatników się nie rozliczy, bo nie musi

Do 20 kwietnia do urzędów skarbowych w województwie podlaskim wpłynęło 306 tys. zeznań PIT. 

- To około 63 proc. wszystkich zeznań, które wpłynęły w ubiegłym roku. Jeśli chodzi o przebieg kampanii PIT to można powiedzieć, że jej dynamika jest podobna jak w ubiegłym roku tzn. rok temu w okolicach 20 kwietnia mieliśmy bardzo zbliżoną liczbę złożonych zeznań - mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS. 

Co więcej, podobnie jak przed rokiem, wielu podatników zapewne nie złoży swojego zeznania. Od 2019 r. podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie. Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty". W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

- W ubiegłym roku w województwie podlaskim około 60 tys. podatników w ogóle nie podjęło żadnych czynności w kwestii rozliczenia, a ich zeznania zostały automatycznie złożone. Mimo, iż jest taka możliwość to namawiamy żeby jednak do swojego zeznania zajrzeć po to by chociażby dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty. Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np. gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku - sugeruje Radosław Hancewicz.

 

Rozliczenia elektroniczne dominują

85 proc. z nich wpłynęło do urzędów w formie elektronicznej. Ze wspomnianych wyżej  306 tys. złożonych zeznań PIT, aż 259 tys. zostało złożonych przez Internet, czyli albo przy użyciu systemu e-Deklaracje, albo przy użyciu usługi Twój e-PIT. Popularność elektronicznej formy rozliczeń rośnie – w ubiegłym roku takich zeznań było 78 proc. 

- Warto rozliczać się elektronicznie, bo to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo o czym przekonała się już większość podatników. Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę oraz złożą swoje zeznanie w formie elektronicznej mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące - podsumowuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe