275 tys. zł na zabytki dla Łomży i powiatu łomżyńskiego

  • 28.04.2020, 16:06 (aktualizacja 28.04.2020, 16:24)
  • Red
275 tys. zł na zabytki dla Łomży i powiatu łomżyńskiego
Podczas posiedzenia Sejmiku Województwa Podlaskiego została podjęta decyzja o wsparciu kilku kluczowych projektów. Dotacje przeznaczone zostały m.in. na renowację i konserwacje zabytków, wsparcie dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej czy na działalność klubów sportowych z regionu. Na zabytki w Łomży przeznaczono 143 tys zł, natomiast dla całego powiatu łomżyńskiego 132 tys. zł.

Na renowację i konserwację zabytków, podlaskie władze przekazały 2,4 mln zł. Jak podkreślano, jest to rekordowa kwota, która pozwoli na wykonanie prac w 45 obiektach.

- W tych konkursach zamiast, tak jak inne jednostki samorządu terytorialnego, obniżać sumy dofinansowań, różnych dotacji, postanowiliśmy je zwiększyć – powiedział marszałek Artur Kosicki- Zabytki to nasza wartość narodowa, nasza tradycja, nasze dziedzictwo, o które powinniśmy dbać, niezależnie od tego, czy trwa stan epidemii, czy inne utrudnienia – dodał.

Warto zaznaczyć, że na renowację oraz konserwację zabytków w Łomży, przeznaczona zostało 143 tys. zł, a na podobne prace w powiecie łomżyńskim 132 tys. zł.

Podkreślono również, iż dzięki wykonanym renowacjom, zatrudnienie znaleźć mogą osoby, które trudnią się podobnymi pracami. Dotacje na konserwację zabytków trafią do poszczególnych powiatów. Nie wszystkim projektom udało się uzyskać. dofinansowanie Jak powiedział marszałek, zdecydowała o tym komisja, której wysiłki skupiały się na wyłonieniu projektów potrzebujących wsparcia najbardziej.

Ponadto dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które brały udział w gaszeniu pożaru i walczyły z żywiołem w Biebrzańskim Parku Nagrodowym, z budżetu województwa podlaskiego wyznaczono 620 tys. zł.

Decyzja o tym, które jednostki otrzymają pieniądze, zapaść ma po podsumowaniu całej akcji gaśniczej i zostanie przedstawiona radnym na majowej sesji sejmiku.

Pandemia SARS-CoV-2 sprawiła również, iż wszystkie rozgrywki, czy szerzej, wydarzenia sportowe zostały wstrzymane. Cały świat sportu stoi w miejscu. W związku z tą trudną sytuacją, by „normalnie” funkcjonować w sportowej rzeczywistości, zdecydowano się przekazać 1,1 mln zł na wsparcie klubów.

- Postanowiliśmy dofinansować te najmniejsze kluby sportowe z naszego województwa. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji w jakiej się znalazły i chcemy je wesprzeć, tak aby w przyszłym sezonie mogły utrzymać się w rozgrywkach, i zachowały płynność finansową jeśli chodzi o bieżącą działalność- wyjaśniał marszałek Artur Kosicki

Kluby, aby uzyskać dofinansowanie, będą musiały wziąć udział w konkursie, który zostanie prawdopodobnie ogłoszony ma zostać po weekendzie majowym.

Ponadto w trakcie posiedzenia Sejmiku Województwa Podlaskiego przyjęta została także Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego, której pisaliśmy już wcześniej. Jest to kluczowy dokument, który ukierunkowuje i nadaje tor regionalnej polityce.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe