Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Od środy możliwe jest otwarcie żłobków i przedszkoli

Od 6 maja (środa) istnieje możliwość działalności żłobków i przedszkoli, jednakże przestrzegane muszą być wytyczne sanitarne. Również zorganizowana zostać ma opieka dla dzieci pracujących rodziców. Musimy pamiętać, iż jest to możliwość i wybór, a nie przymus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło dać wskazówki, jak przygotować się do otwarcia żłobka czy klubu dziecięcego.
Od środy możliwe jest otwarcie żłobków i przedszkoli

Dzięki stopniowym odmrażaniu gospodarki, od 6 maja żłobki oraz przedszkola mogą zostać otwarte, mając na względzie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsze instrukcje miały przekazane być już 29 kwietnia, a więc w dniu, gdy rząd ogłosił drugi etap znoszenia ograniczeń. Trafiły one do wojewodów, samorządów oraz do wszystkich żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Wytyczne skierowane są do prowadzących instytucje, dyrektorów placówek, a także opiekunów i rodziców, którzy będą mieli największy i bezpośredni kontakt z dziećmi.

- Otwarcie żłobka lub klubu dziecięcego to możliwość, a nie nakaz. Podyktowane jest to różną sytuacją w regionach oraz różnym stopniem przygotowania placówek do otwarcia. Organ prowadzący na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie- tłumaczy minister Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydając wytyczne, stało na stanowisku, iż biorąc pod uwagę różną sytuację epidemiczną w kraju, szczegółowe zasady otwarcia poszczególnych żłobków ustalane mają być współpracy z lokalnym sanepidem.

W związku z domaganiem się przez samorządy wydania precyzyjnych i ogólnopolskich rozporządzeń, wydano drugie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla wszystkich rodzajów placówek opieki nad małym dzieckiem. Precyzują one poprzednie polecenia, a także dołączono do nich instrukcje m.in. mycia i dezynfekcji rąk czy prawidłowego zdejmowania maseczki oraz rękawiczek.

Przygotowanie żłobków i klubów dziecięcych do otwarcia. Od czego zacząć?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 to wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawuje nadzór nad żłobkami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, co do spełnienia warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny. Dodatkowo sanepid w każdym momencie może przeprowadzić w żłobku kontrolę w związku z przestrzeganiem tychże warunków.

- W pierwszej kolejności placówka musi zweryfikować czy może zapewnić realizację wytycznych resortu rodziny i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Po drugie, powinna zebrać – zdalnie, np. telefonicznie lub mailowo – informacje od rodziców o liczbie dzieci, które po otwarciu instytucji byłyby powierzone opiece oraz na jaki czas. Po trzecie kluczowa jest współpraca podmiotu prowadzącego instytucję opieki z inspekcją sanitarną. Decyzja o uruchomieniu oraz o zastosowanych środkach bezpieczeństwa powinna zostać skonsultowana z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną – wskazuje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do żłobków i klubów dziecięcych są przekazywane środki ochrony

Jak zaznacza minister Marlena Maląg, państwo pomaga samorządom w realizacji ich zadań własnych, a do żłobków i klubów dziecięcych są przekazywane środki do dezynfekcji. Takie środki z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych dostarczone zostały już wojewodom, a ci przekazują je do gmin, które następnie kierują je do żłobków.

Monitoring otwierania placówek, infolinia dla zainteresowanych

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zostały rozesłane ankiety do żłobków i przedszkoli, a samorządy mają przekazywać dane na temat terminów otwarcia placówek.Według informacji, które docierają do resortu, samorządy rozważają otwieranie żłobków po 11 maja. Natomiast organy prywatne chcą uczynić to jak najszybciej.

Przygotowany został również zbiór najważniejszych pytań i odpowiedzi dla placówek, które wyjaśniają, jak przygotować się do otwarcia. Uruchomiona została także specjalna infolinia (22 461 60 68), dyżurni eksperci od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 będą odpowiadać na pytania i wątpliwości.


Podziel się
Oceń

Komentarze