Restauracje już otwarte - [FOTO]

  • 18.05.2020, 15:32 (aktualizacja 18.05.2020, 15:47)
  • Tylko dobre informacje
Restauracje już otwarte - [FOTO]
Po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa w poniedziałek, 18 maja lokale gastronomiczne ponownie otwierają się dla klientów. Czy będzie jak dawniej? Rząd wprowadził szereg restrykcji.

Wytyczne, jak mają działać restauracje, bary i kawiarnie w Polsce w tzw. nowej normalności, Ministerstwo Rozwoju przygotowało razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Co z nich w praktyce wynika?

Obowiązkowa dezynfekcja klientów

Przy wejściu do restauracji każdy klient musi obowiązkowo zdezynfekować ręce. Dozowniki z płynem powinny być też dostępne na sali jadalnej oraz przy wyjściu z toalet. W środku restauracji goście nie muszą nosić masek.

Cztery metry na klienta

W nowej rzeczywistości nie będziemy już narzekać na tłok w kawiarni czy restauracji. W rządowym rozporządzeniu zapisano, że w lokalu może znajdować się nie więcej niż jedna osoba (z wyłączeniem obsługi) na cztery mkw. powierzchni dostępnej dla klientów. Restauracja ma obowiązek ustalić i kontrolować maksymalną liczbę gości w restauracji, a informacja o tym musi być podana przy wejściu do lokalu.

Stoliki nie mogą być ściśnięte

Nie będziemy też narzekać, że klienci przy stoliku obok usłyszą rozmowę. Wytyczne nakazują bowiem zachować minimum dwumetrową odległość między blatami stolików (od ich brzegów). W przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum jednego metra (ponad blat stolika) może to być dystans o połowę mniejszy. Do wolnego stolika klientów powinna doprowadzić obsługa. Te wyłączone z użytkowania, muszą być wyraźnie oznaczone.

Przy jednym stoliku tylko z rodziną

Jeśli byśmy chcieli umówić się na obiad ze znajomymi, to nic z tego. Przy jednym stoliku będziemy mogli siedzieć wyłącznie z osobami, z którymi mieszkamy. W innym przypadku przy stoliku osoby powinny siedzieć pojedynczo. Od tej zasady są dwa wyjątki. Mają one miejsce, gdy:

  • odległości między osobami wynoszą minimum 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie;
  • siedzą przy stoliku, w którym zamontowano przegrody, np. z pleksi.

Zamówienie przyniesie kelner

Z wytycznych wynika, że restauracjach i kawiarniach wszystkie zamówienia kelnerzy powinni przynosić na tacach, które mają być myte i dezynfekowane po każdym użyciu.

Bez soli i pieprzu

W lokalach gastronomicznych w przestrzeni jadalnej nie mogą znajdować się tzw. dodatki, czyli pojemniki z solą, pieprzem, cukrem, a także jednorazowe sztućce i serwetniki. Obsługa może je wydawać bezpośrednio do zamówienia.

Kelnerzy w maseczkach

W wytycznych zaleca się kelnerom i pozostałej obsłudze (np. kasjerom), by nosili maseczki oraz rękawiczki. Alternatywnie - bez rękawiczek - po każdej wykonanej usłudze powinni dezynfekować ręce. Stolik z tabliczką "zdezynfekowano” i czyszczenie co 15 minut.  Każdy stolik musi być dezynfekowany po każdym kliencie. Następnie obsługa powinna go oznaczyć napisem "zdezynfekowano".  Z kolei pozostałe powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci (z wyłączeniem podłogi), powinny być dezynfekowane najrzadziej co 15 minut.

Korzystanie z suszarek zakazane

Co ciekawe, w wytycznych zakazano też używania suszarek nadmuchowych w łazienkach. Stosować można tylko papier do wycierania rąk.

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe