Nowe terminy egzaminów w 2020 r.

  • 20.05.2020, 13:16 (aktualizacja 20.05.2020, 20:06)
  • Red
Nowe terminy egzaminów w 2020 r.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o nowych terminach m.in. egzaminów maturalnych, gimnazjalnych oraz ósmoklasistów. To pokłosie panującej od pewnego czasu pandemii koronawirusa w kraju.

Pandemia SARS-CoV-2 w Polsce wprowadziła pewny chaos, pewne nieuporządkowanie oraz dezorganizację. Nastąpiło czasowe ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych, wszystkie zajęcia lekcyjne najpierw zostały odwołane, a następnie prowadzone były w trybie online. Co najważniejsze w tej sytuacji, wszystkie egzaminy zostały przesunięte.

W związku z tym faktem, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło nowe terminy, w warunkach stanu epidemii, egzaminów maturalnych, gimnazjalnych, ósmoklasistów, zawodowych, a także egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Jak już wiemy, egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych zostanie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Natomiast część ustna uwzględniona będzie jedynie dla absolwentów, którzy:

- aplikują na uczelnię zagraniczną i w postępowaniu rekrutacyjnym są zobowiązani przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego

- są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

Warto również zaznaczyć, że absolwenci, którzy w 2020 r. deklarowali ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego tylko w części ustnej, w celu otrzymania świadectwa dojrzałości, nie przystępują do tego egzaminu. Otrzymują oni wtedy dokument, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzymali co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.

Egzamin maturalny w 2020 r. (bez egzaminu ustnego)

Odbędzie się w dniach 8-29 czerwca. Oprócz tego do 11 sierpnia nastąpić ma ogłoszenie wyników, przekazanie szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach oraz wydanie zdającym tychże dokumentów.

Natomiast sesja poprawkowa egzaminu maturalnego zostanie przeprowadzona 8 września 2020 r. (wtorek) o godz. 14:00 (tylko część pisemna, nie będzie części ustnej). Do 30 września będzie ogłoszenie wyników, przekazanie szkołom świadectw, aneksów i informacji o wynikach oraz wydanie zdającym dokumentów.

W 2020 r. w skład zespołu nadzorującego przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej, wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli. Z tym, że co najmniej jeden z nich zatrudniony jest w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin i pełni on funkcję przewodniczego zespołu bądź w innej szkole lub w placówce.

Egzamin ósmoklasisty w 2020 r.

Odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. Do 31 lipca nastąpić ma ogłoszenie wyników egzaminu, przekazanie szkołom wyników i zaświadczeń, a także wydanie owych zaświadczeń oraz informacji zdającym.

Egzamin zawodowy w 2020 r. (Formuła 2019)

Przeprowadzony zostanie w dniach 17-28 sierpnia. Z kolei 12 października nastąpi ogłoszenie wyników egzaminu zawodowego, a 19 października przekazanie certyfikatów oraz dyplomów zawodowych.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w 2020 r. (Formuła 2012 i Formuła 2017)

Przeprowadzony zostanie w dniach 22 czerwca- 9 lipca. Natomiast do 31 sierpnia nastąpić ma ogłoszenie wyników egzaminu oraz przekazanie szkołom świadectw i dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Przypominamy jednocześnie, iż od 18 maja przeprowadzane są zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych. Także zajęcia praktyczne z nauki jazdy pojazdami silnikowymi dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia. Funkcjonują również zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Ponadto nastąpiło otwarcie schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne.

Natomiast od 25 maja odbywać się będą mogły praktyki zawodowe u pracodawców dla uczniów III klas technikum. Również dostępne będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dopuszczone będą także konsultacje z nauczycielami w szkołach dla uczniów VIII klas oraz maturzystów.

Z kolei od 1 czerwca możliwe już będą konsultacje z nauczycielami w szkołach dla wszystkich uczniów.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe