Litografie Witolda Warzywody - [VIDEO]

  • 21.05.2020, 10:18 (aktualizacja 21.05.2020, 12:59)
  • tylko dobre informacje
Litografie Witolda Warzywody - [VIDEO]
Witold Warzywoda urodził się w 1956 roku w Łowiczu. W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej uzyskał w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego, aneks w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Rysunku prof. Leszka Rózgi.

Prace artysty do obejrzenia są w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży 

Credo artysty: zawsze odwoływałem się do formuły otwartego realizmu, ulegając równocześnie tendencjom właściwym szeroko pojętemu nurtowi metaforycznemu. Stąd obecne w moich pracach elementy figuracji, poprzez użycie których nadaję im inny kontekst symboliczny i metaforyczny. Swoje prace realizuję w technice litografii barwnej.
 

Witold Warzywoda specjalizuje się w druku płaskim, od lat zajmuje się głównie litografią barwną (technika graficzna, w której odbitkę uzyskuje się z rysunku wykonanego specjalną kredką lub tuszem na wapiennym kamieniu litograficznym). Jego ważniejsze cykle graficzne to:„Kalendarz” (1980-83), „Bałucki Rynek” (1982), „Cmentarz Żydowski w Łodzi” (1982-86), „Kamienie” (1985-86), „Portrety” (1987), „Rozmyślanie o jesieni” (1991-94), „Upadłe Anioły” (1993-98), „Obiekty, Cytaty z Biblii” (2003-2005). „Liczne prace Witolda Warzywody – pisze Dariusz Leśnikowski w tekście «Pamięć kamienia» do katalogu Witold Warzywoda & Tomasz Matczak – litografia, Galeria ASP – TECHNOPARK, 2015 – ukazują świat ujęty realistycznie, obfity w szczegóły, inne stanowią jego impresję, sugerując rzeczywistość przedmiotową, jeszcze inne eksponują jego metaforyczne sensy. Dla ukazania istotnych motywów artysta stosuje rozmaite środki wyrazowe, wykorzystując odpowiednie techniczne możliwości litografii; zdarzają się dzieła utrzymane w monochromie, czasem wykonane przy użyciu zaledwie dwóch podkładów pod płytę rysującą, w innych przypadkach artysta osiąga swój cel, stosując w podkładach nawet dziesięć i więcej druków.

W wielu pracach Warzywody litografia okazuje się bliską kuzynką malarstwa, czułą na wewnętrzną problematykę barwy i światła. Grafiki ukazują ewolucję spojrzenia twórcy oraz konsekwencję w realizowaniu kolejnych warsztatowych celów towarzyszących plastycznemu werbalizowaniu zarówno intelektualnych, jak i estetycznych treści”.

Witold Warzywoda jest profesorem nadzwyczajnym łódzkiej ASP. Od 2004 roku pełni funkcję kierownika Pracowni Technik Litograficznych macierzystej uczelni. W dorobku ma 41 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i konkursach graficznych w kraju i za granicą. Autor, redaktor i wydawca (Studio WW Witold Warzywoda) licznych publikacji artystycznych i literackich, kurator Galerii Amcor w Łodzi, gdzie zorganizował dotychczas ponad 100 wystaw, prezentacji i spotkań z autorami.

Uczestnik konferencji poświęconych drukowi płaskiemu, w latach 2013-2015 prowadził kurs technik litograficznych w ramach Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej (PATA) w macierzystej uczelni.

Ważniejsze nagrody: Nagroda im. Henryka Grohmana przyznana w 2012 roku przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. w kategorii „Inwestor – Mecenas” opiekunowi i kuratorowi wystaw Galerii AMCOR za „niezłomność w kontynuowaniu działalności wystawienniczej i scalaniu środowisk łódzkich plastyków”, nagroda regulaminowa za oryginalną realizację litograficzną na I Międzynarodowym Biennale Litografii Krajów Nadbałtyckich w Nidzicy (1996, nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych za całokształt osiągnięć artystycznych przyznana przez Prezydium Oddziału PAN w Łodzi i Konferencję Rektorów Wyższych Uczelni Łodzi (1995). IV nagroda fundowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Radomiu za zestaw prac: Alicja, Darek, Dudek, Zabawa wstążką na V Triennale Prezentacje Portretu Współczesnego „Radom ˊ90”, Wystawa Międzynarodowa (1990).

Od 1992 roku otrzymał 8 nagród Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi za działalność: dydaktyczną, organizacyjną oraz wyjątkowe osiągnięcia artystyczne. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe