Jak wygląda aktualna sytuacja w podlaskiej oświacie?

  • 21.05.2020, 11:29
  • Red
Jak wygląda aktualna sytuacja w podlaskiej oświacie?
Znoszone obostrzenia i odmrażanie gospodarki skutkują stopniowym uruchamianiem szkół oraz tego typu placówek. W związku z tym wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka przedstawili bieżącą sytuację w edukacji, kształceniu czy szeroko pojętej oświacie w regionie.

W województwie podlaskim działa ponad 70% przedszkoli niepublicznych oraz 30% przedszkoli publicznych. W połowie żłobków istnieje możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem. Pracę wznowiły również wszystkie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, oprócz placówek białostockich.

Główny Inspektor Sanitarny przedstawił już wytyczne w związku z możliwością otwarcia szkół w zakresie opieki nad dziećmi z klas I-III.

- Główne zasady to do 12 osób w jednej grupie, półtora metra odstępu między ławkami, brak obowiązku noszenia masek, osłon, rękawiczek przez dzieci. Możliwość nauki w klasach I-III, przedszkolach, żłobkach ma ułatwić rodzicom powrót do pracy. Jeśli możemy opiekować się dziećmi w domu, nie powinniśmy ich posyłać do placówek - powiedział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Jak zaznaczył wicewojewoda, samorządy otrzymały również wsparcie od rządu w postaci płynu dezynfekującego jeszcze przed otwarciem żłobków i przedszkoli, w tym także niepublicznych. Do każdej działającej placówki trafiło ok. 40 litrów. Podobna sytuacja nastąpić ma przed uruchomieniem klas I-III. Ponadto Tomasz Madras podkreślił, iż mimo wszystko samorządy dalej powinny opiekować swoimi placówkami.

Natomiast Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty zwróciła uwagę, że od 18 maja przywrócono również możliwość prowadzenia, za zgodą rodziców, bezpośrednich zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, a także zajęć rewalidacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, aby nie nastąpił regres w terapii dzieci.

- Od poniedziałku (25 maja) ruszają konsultacje dla uczniów klas ósmych, są one dobrowolne, ale szkoła ma obowiązek je przeprowadzić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Będą także konsultacje dla uczniów przygotowujących się do matury. Ważne, aby było takie wsparcie, bo jest to okres trudny dla nas wszystkich, a z całą pewnością dla dzieci i młodzieży. Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów, żeby spotkali się z nauczycielem, mogli poprawić ocenę, wyjaśnić niezbędne kwestie - powiedziała kurator oświaty.

Ponadto, zgodnie z podpisanym rozporządzeniem przez Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej, dotyczącym przeprowadzenia w tym roku egzaminów zewnętrznych, ich organizacja podlega szczegółowym wytycznym Głównego Inspektora Sanitarnego.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe