Nowy projekt Książnicy Podlaskiej

  • 23.05.2020, 10:49
  • Red
Nowy projekt Książnicy Podlaskiej
Rusza nowy projekt czytelniczy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku „Z książką w podróż do świata nauki”, dofinansowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2020”.

„Z książką w podróż do świata nauki” to dziewiętnaście wydarzeń i inicjatyw kulturalno-literackich: warsztatów (literacko-plastyczno-teatralnych, grywalizacyjnych, eksperymentalnych, poświęconych nowym technologiom), interaktywnych zajęć edukacyjnych, spotkań z autorami oraz spotkań międzypokoleniowych, popularyzujących książkę i wiedzę z zakresu dziedzin STEM (matematyki, fizyki, astronomii, chemii, technologii, nauk przyrodniczych).

 - Do realizacji wspomnianych przedsięwzięć zaprosiliśmy znanych polskich autorów książek, animatorów kultury, dziennikarzy, naukowców i pasjonatów świata nowych technologii, fizyki i nauk przyrodniczych, którzy w sposób atrakcyjny przełożą specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla mieszkańców Białegostoku i okolic – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. 

Głównym celem projektu „Z książką w podróż do świata nauki” jest niekonwencjonalne promowanie i inspirowanie kultury literackiej oraz czytelnictwa, a także edukacja społeczności lokalnej. 

Mieszkańcy regionu, dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy, a także nauczyciele i bibliotekarze z województwa podlaskiego będą mieli okazję uczestniczyć – stacjonarnie lub zdalnie -  w następujących wydarzeniach projektowych:

- O rety! Przyroda – spotkanie autorskie dla dzieci z elementami warsztatów plastycznych z Tomaszem Samojlikiem – biologiem, popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, rysownikiem i autorem komiksów.

- Przemądrzałe roboty – zajęcia edukacyjne dla dzieci z robotem Photon.

- Misja kosmos – spotkanie autorskie dla dzieci z elementami warsztatów plastycznych z Tomaszem Samojlikiem.

- O nich wiedzieć warto – poznajemy sylwetki słynnych Polaków ze świata nauki – warsztaty adresowane do dzieci.

- Kosmiczna przygoda w bibliotece – spotkanie międzypokoleniowe z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

- Anatomia fake newsów, czyli co mają wspólnego macedońskie nastolatki i elektrownia w Fukushimie? – spotkanie autorskie z Aleksandrą i Piotrem     Stanisławskimi, prowadzącymi blog Crazy Nauka, inspirowane książką Fakt, nie mit.

- Fakty, nie mity – jak nie dać się nabrać na pseudonaukę? – spotkanie autorskie z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi.

- Nowe technologie w animacji czytelnictwa – spotkanie z Sylwią Żółkiewską – menadżerką, projektantką, animatorką kultury, współautorką książki Biznes   w świcie mobile. Spotkanie jest adresowane w szczególności do pracowników instytucji kultury i edukacji.

- Dzienniki gwiazdowe – tworzymy animacje poklatkowe i rozszerzoną rzeczywistość (AR) – warsztaty z nowych technologii dla młodzieży.

- Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – spotkanie z autorką książek dla dzieci, Katarzyną Radziwiłł.

- Spotkanie autorskie z Adamem Wajrakiem, znanym twórcą książek o tematyce przyrodniczej.

- Niesamowity świat zwierząt – warsztaty literackie dla dzieci z elementami grywalizacji, wykorzystujące nowe technologie na bazie książki Marty     Maruszczak pt. Paszcze, kły, szpony. 

- Eksperymentuj! Odkrywaj! Działaj! – spotkanie autorskie dla dzieci z Wojciechem Mikołuszką – przyrodnikiem, dziennikarzem naukowym i popularyzatorem nauki, połączone z warsztatem interdyscyplinarnym.

Ciekawym uzupełnieniem spotkań autorskich i warsztatów będzie wystawa ilustracji z książki MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wystawa – wypożyczona z Wydawnictwa Dwie Siostry – pozwoli odbiorcom zapoznać się z niezwykłym światem przyrody.

Projekt będzie realizowany od maja do listopada on-line lub stacjonarnie, o ile będzie taka możliwość, w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej oraz na terenie kilku wybranych miejskich filii bibliotecznych. 
 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe