ZUS wypłacił już ok. 1,6 mld zł świadczenia postojowego

  • 28.05.2020, 14:39 (aktualizacja 28.05.2020, 14:45)
  • Red
ZUS wypłacił już ok. 1,6 mld zł świadczenia postojowego
W związku z pandemią SARS-CoV-2 łącznie blisko 1,6 mld zł wypłacone zostało samozatrudnionym oraz osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego. Pomoc ta skierowana jest m.in. do przedsiębiorców, u których doszło do przestoju w prowadzeniu działalności w następstwie wystąpienia koronawirusa w Polsce.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił ok. 1,6 mld zł na konta ponad 790 tys. samozatrudnionym oraz osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego. Jak informuje ZUS, to pokłosie pandemii SARS-CoV-2, która ogarnęła całą Polskę.

Ze wsparcia skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy przez COVID-19 musieli zawiesić swoją działalność gospodarczą. Pomoc skierowana jest również do osób wykonujących umowy zlecenia, o dzieło bądź agencyjne. Świadczenie postojowe dla tej drugiej grupy osób to forma pieniężnego wsparcia, które wypłacane jest z powodu przestoju w działalności zakładu pracy.

- Pierwsze wypłaty świadczenia postojowego trafiły na konta już 15 kwietnia. W każdym kolejnym tygodniu realizowane są następne transze. Dzisiaj również w całej Polsce, a także naszym regionie pojawiły się na rachunkach bankowych kolejne wypłaty. Liczba zrealizowanych już wniosków w województwie podlaskim to ponad 20 tys. na łączną kwotę prawie 40 ml zł.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak wskazuje ZUS, 91 % wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego trafiło do osób prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto, wypłacane jest także wsparcie dla osób, które wystąpiły po raz kolejny o świadczenia.

Katarzyna Krupik podkreśla, że zdecydowanie najszybciej obsługiwane są te wnioski, które dotarły do ZUS on-line, poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Natomiast jeśli dokument wpłynął pocztą lub został złożony w bezpiecznej strefie do skrzynki, wówczas nie był poddany automatycznej weryfikacji przez system. Nie został także sprawdzony przez pracownika Sali Obsługi. Co ważne, takie wnioski najczęściej zawierają wiele błędów.

- W takich sytuacjach pracownicy ZUS kontaktują się z wnioskującym w celu ich usunięcia, jednak taka sytuacja sprawia, że procedura załatwienia wniosku wydłuża się – mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym zniesiony został ogłoszony stan epidemii.

Świadczenie otrzymać można maksymalnie trzy razy. Kolejna wypłata postojowego nastąpi miesiąc po wcześniejszym otrzymanym wsparciu. Następny wniosek złożyć można nawet wówczas, gdy nie wpłynęły jeszcze pieniądze z pierwszego postojowego.

 

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe