Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zajęcia szkolne online przedłużone do 26 czerwca

Dariusz Piontkowski, minister edukacji podczas konferencji prasowej poinformował, że zajęcia szkolne na odległość przedłużone są do 26 czerwca. Przedstawił także najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020 oraz letniego wypoczynku.
Zajęcia szkolne online przedłużone do 26 czerwca

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski podkreślił, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych.

- Od dziś uruchomiliśmy konsultacje dla wszystkich dzieci w szkołach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że części zajęć nie można przeprowadzić bez zajęć praktycznych czy spotkań z wychowawcą – mówił minister edukacji.

Szef MEN zaznaczył jednocześnie, że od 1 czerwca możliwe jest organizowanie:

- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla wszystkich uczniów,

- zajęć praktycznych dla uczniów III klas branżowej szkoły I stopnia,

- zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy pojazdem silnikowym dla uczniów III klas technikum,

- praktyk zawodowych u pracodawców dla uczniów wszystkich klas technikum

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało także o zbliżających się egzaminach, które dla maturzystów rozpoczynają się 8 czerwca, a dla uczniów klas VIII 16 czerwca. Zapowiedziano także, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, którą wprowadzono 25 marca br., zostaje przedłużona do 26 czerwca. Przypomnijmy, że o sposobie realizacji zdalnej nauki decyduje dyrektor szkoły lub placówki, przy współpracy z nauczycielami i po uwzględnieniu możliwości uczniów i rodziców.

 

Jednym z narzędzi do wykorzystania podczas zdalnej nauki może być platforma epodreczniki.pl, na której znajdują się bezpłatne, zgodne z podstawa programową materiały dydaktyczne do kształcenia on-line. Z kolei inne sposoby muszą być uzgodnione i konsultowane z organem prowadzącym.

 

Resort edukacji przedstawił również liczbę zgłoszeń do wypoczynku, jakie napłynęły do bazy wypoczynek.men.gov.pl. Takich wniosków jest 1154, z czego 617 jest już zatwierdzonych przez kuratorów oświaty.

 

Blisko 25 tys. uczniów planuje wyjechać w tym roku na zorganizowany wypoczynek. W kraju decyduje się zostać  ponad 17 tys. uczniów, na półkolonie to blisko 5,5 tys., a na wyjazdy zagraniczne to prawie 2,1 tys. uczniów. Organizatorzy mają obowiązek zgłoszenia wypoczynku najpóźniej do 21 dni przed planowanym wypoczynkiem krajowym oraz do 14 dni przed rozpoczęciem półkolonii i wypoczynku zagranicznego.

Dariusz Piontkowski poinformował także, iż 27,8 mln zł przeznaczone zostanie na finansowanie lub dofinansowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży  w ramach konkursów organizowanych przez kuratorów oświaty.

W pierwszej kolejności z takiego wypoczynku skorzystać mogą m.in. dzieci objęte pieczą zastępczą czy pochodzące z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych, w tym z rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Pierwszeństwo mają także dzieci z zaburzeniami somatycznymi potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim i zamieszkujące w środowisku ekologicznie zagrożonym oraz z rodzin spełniających kryteria dochodowe, które określa ustawa o pomocy społecznej.

Ponadto, przedstawione zostały również wytyczne  Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstw Zdrowia i Edukacji Narodowej dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

Wytyczne te regulują m.in. liczbę uczestników wypoczynku, organizację odwiedzin i przebywanie osób z zewnątrz czy postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia. Dokument zawiera także porady i wskazówki dla rodziców wysyłających dzieci na letni wypoczynek. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać przede wszystkim o to, aby dzieci udające się wypoczynek były zdrowe i bez objawów infekcji lub chorób zakaźnych. W razie takich przypadków w ciągu 12 godzin od powiadomienia, konieczne jest zabranie dziecka z wyjazdu. Natomiast organizator musi zapewnić odpowiednie ilości środków higienicznych dla personelu oraz uczestników wypoczynku.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze