Gmina Zbójna utworzy Centrum Kultury Kurpiowskiej

  • 05.06.2020, 09:45
  • Red
Gmina Zbójna utworzy Centrum Kultury Kurpiowskiej
Zarząd województwa podlaskiego przyznał dotacje na rekreację, opiekę nad dziećmi oraz aktywizację mieszkańców. To wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w ramach Lokalnych Grup Działania. Dofinansowanie otrzyma łącznie osiem projektów, w tym m.in. Gmina Zbójna.

Podlaskie władze rozdysponowały środki na rekreację, opiekę nad dziećmi oraz aktywizację mieszkańców. Środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego zainwestowane będą m.in. w świetlicę wiejską, miasteczko ruchu drogowego, tereny rekreacyjne czy remont przedszkola. Dotacje w ramach Lokalnych Grup działania przyznane zostały na osiem projektów.

Gmina Zbójna utworzy Centrum Kultury Kurpiowskiej w dawnym budynku przedszkola przy ul. Łomżyńskiej 48 w Zbójnej, który wyremontuje na potrzeby projektu. Centrum służyć będzie Stowarzyszeniu „Żyj z Kulturą”, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zbójnej oraz lokalnym organizacjom pozarządowym do prowadzenia warsztatów i zajęć społeczno-kulturalnych. Wartość tego projektu wynosi 429 tys. zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 364 tys. zł. Projekt ten został zgłoszony na nabór w ramach Lokalnej Grupy Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”.

Z kolei gmina miejska Wysokie Mazowieckie uporządkuje tereny zielone nad rzeką Brok przy ul. Przechodniej, co będzie kosztować 980 tys. zł, z czego dofinansowanie pokryje 271,6 tys. zł. Tym samym utwardzi nawierzchnię, wybuduje alejki, chodniki, zamontuje ławki, kosze, stojaki na rowery i oświetlenie oraz zasadzi zieleń.

Natomiast gmina Kulesze Kościelne utworzy Centrum Integracji i Kultury w miejscowości Gołasze Mościckie, w którym odbywać się będą imprezy kulturalne, rekreacyjne, służące integracji lokalnej. Wartość tej inwestycji wynosi blisko 355 tys. zł, dotacja przekracza 300 tys. zł. Oba projekty pochodzą z LGD „Brama na Podlasie”.

Gmina Sokółka, w ramach LGD „Szlak Tatarski”, przeprowadzi modernizację i remont budynku Przedszkola nr 5 w Sokółce. Przystosuje je do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym, w tym z niepełnosprawnościami. Z wyremontowanych pomieszczeń będą korzystać nie tylko przedszkolaki, ale również inne dzieci z terenu gminy. Placówka we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka” będzie organizować tam wydarzenia integracyjne. Inwestycja będzie kosztować ponad 1,4 mln zł, dofinansowanie wyniesie prawie 542 tys. zł

Kolejne cztery projekty zostały zgłoszone w ramach LGD Fundusz Biebrzański. I tak gmina Sztabin odnowi budynek OSP w Sztabinie i utworzy w nim świetlicę wiejską (koszt 990 tys. dofinansowanie 541 tys. zł), gmina Lipsk zagospodaruje budynek administracyjny na potrzeby Twórczego Ośrodka Lokalnej Aktywności (koszt 637,5 tys. dofinansowanie 542 tys. zł), a gmina Janów przebuduje budynek po dawnym skupie mleka i będzie prowadziła tam różne zajęcia, np. kursy obsługi maszyn rolniczych, szkolenia z zakresu rolnictwa ekologicznego, naukę gry w szachy dla dzieci czy zajęcia informatyczne (koszt 448 tys. zł, dofinansowanie 380,5 tys. zł). Z kolei gmina Korycin planuje budowę kompleksu rekreacyjnego, w którym znajdzie się miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw czy ścieżki spacerowe. Wyposaży je również w rowery do dyspozycji mieszkańców. Inwestycja wyniesie blisko 600 tys. zł, dotacja pokryje prawie 508 tys. zł.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe