Ulica Romana Dmowskiego została rozbudowana [VIDEO i FOTO]

  • 09.06.2020, 16:08 (aktualizacja 10.06.2020, 15:17)
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p
Ulica Romana Dmowskiego została rozbudowana [VIDEO i FOTO]
We wtorkowe (9.06.) południe po przeprowadzonej modernizacji oficjalnie została otwarta ulica Romana Dmowskiego w Łomży. Inwestycję zrealizowano przy wsparciu ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Na przedsięwzięciu skorzystało również pobliskie Przedszkole Publiczne nr 2, które od wykonawcy ulicy, łomżyńskiej firmy BIK-Projekt, otrzymało bon w wysokości 3 tysięcy złotych. Pieniądze te zostaną wykorzystane na zakup sprzętu sprawnościowego do przedszkolnego placu zabaw.

Rozbudowa ulicy Dmowskiego kosztowała 2.462.102,21 zł, w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 1.179.323,13 zł. W ramach zrealizowanych w tym roku prac powstała nowa nawierzchnia jezdni oraz chodniki i parkingi z kostki brukowej. Wybudowano także kanalizację deszczową, linię oświetleniową, przebudowano kanał ciepłowniczy oraz dwa skrzyżowania.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że infrastruktura drogowa w naszym mieście w się zmienia. Obecnie jest to możliwe, dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych.

  Z tego programu w 2019 roku pierwotnie otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 20,5 mln zł na 9 zadań, a później, w ramach tego samego rozdania, kolejne wsparcie w kwocie 2,1 mln zł na  trzy drogi. Wcześniej, kiedy aplikowaliśmy o środki z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej mogliśmy starać się maksymalnie o dofinansowanie w kwocie 3 mln zł na jedną drogę gminną i jedną powiatową. Tymczasem z Funduszu Dróg Samorządowych z 2019 roku otrzymaliśmy już ponad 22,5 mln zł. To pokazuje ogromną różnicę – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że z rozdania na 2020 rok miasto Łomża otrzymało wsparcie na dwie inwestycje w wysokości 12 mln zł, co stanowi 70 procent wartości środków kwalifikowalnych. - Polska się zmienia, zmienia się też nasze miasto, ja również deklaruję chęć realizacji tych inwestycji drogowych, gdyż w ten sposób możemy wpływać na rozwój naszych małych społeczeństw – podkreślił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Wicewojewoda Podlaski Marcin Sekściński zauważył, że Fundusz Dróg Samorządowych pozwala na realizację inwestycji drogowych długo wyczekiwanych przez mieszkańców.

Polski rząd Zjednoczonej Prawicy widzi te potrzeby i na nie reaguje. Gratuluję samorządowi Łomży skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, czy to z obszaru Funduszu Dróg Samorządowych, czy też środków unijnych będących w dyspozycji  Urzędu Marszałkowskiego. Te wszystkie działania mają jeden cel, którym jest poprawa funkcjonowania naszych małych ojczyzn i bytowania naszych mieszkańców – mówił wicewojewoda Marcin Sekściński.

Radości z faktu, że w Łomży buduje się dużo ulic o dobrym standardzie nie krył poseł Lech Antoni Kołakowski. Pogratulował firmie budującej ul. Dmowskiego jakości wykonanych prac. Poinformował, również, że Minister Finansów zaakceptował z rezerwy ogólnej drugi etap  realizacji ul. Wojska Polskiego przyznając na ten cel kwotę 1.602.708 zł.

 

 Jest to kolejne działania rządu, które ma sprzyjać dodatkowym środkom na drogi samorządowe  – powiedział poseł Lech Antoni Kołakowski.

Dzięki tej drodze bardzo skróci się przejazd z Alei Legionów i ul. Sikorskiego do ul. Wojska Polskiego. Jest to piękna inwestycja, dlatego prosimy o kolejne na tym osiedlu w możliwie jak najkrótszym terminie – mówił w imieniu mieszkańców Jarosław Kaja, przewodniczący Rady Osiedla nr 7.

Za realizację inwestycji podziękowali także wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś oraz radny sejmiku Jacek Piorunek.

Wyrazy wdzięczności przekazali również radni Rady Miejskiej. Przewodnicząca Alicja Konopka podziękowała wicewojewodzie za przekazane dofinansowanie zaznaczając, że połowa środków na realizację tej inwestycji pochodziła z budżetu miasta. Natomiast Witold Chludziński, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Rozwoju i Przedsiębiorczości dodał, że gospodarowanie miejskimi funduszami jest prawidłowe, dlatego dziękując za docenienie trudu samorządu łomżyńskiego poprosił wicewojewodę o wsparcie kolejnych inwestycji jeszcze większym dofinansowaniem.

Zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podkreślił, że władze miasta chcą modernizować te drogi, które mieszkańcom są najbardziej potrzebne.

 Niezwykle ważne jest współfinansowanie tych inwestycji. My piszemy bardzo dużo projektów i jak widać, są one dobre, bo kwalifikują się do dofinansowania – mówił Andrzej Garlicki dziękując równocześnie pracownikom Wydziału Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego za ich pracę.

Rozbudowaną ulicę Romana Dmowskiego poświęcił ks. kan. Marian Mieczkowski, proboszcz łomżyńskiej Katedry.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook p

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe