Władze województwa wznowią 21 linii autobusowych w regionie

  • 19.06.2020, 16:02
  • Red
Władze województwa wznowią 21 linii autobusowych w regionie
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego oraz Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski podpisali umowę w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na realizację połączeń przez spółkę PKS Nova. Pozwoli to na sfinansowanie 21 linii autobusowych. W spotkaniu wzięli udział również m.in. Rafał Weber, wiceminister infrastruktury i senator Jacek Bogucki.

W ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych podpisana została umowa między marszałkiem województwa podlaskiego a wojewodą, na realizację połączeń przez spółkę PKS Nova. Dzięki temu, przedsiębiorstwo transportowe poszerzy swoją działalność, poprzez wznowienie 21 linii autobusowych. Nowe połączenia kosztować będą łącznie 9,8 mln zł, z czego 5,8 mln zł pochodzi właśnie z  funduszu. Umowę tę zrealizuje spółka PKS Nova i będzie ona obowiązywać do końca 2020 r.

Jak wskazywał Rafał Weber, nadrzędnym celem Ministerstwa Infrastruktury  jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Resort ma koncentrować się na inwestycjach, zarówno drogowych jak i kolejowych, które mają na celu poprawę jakości podróży czy skracaniu dystansu między największymi miastami w Polsce.

- W ramach tego instrumentu realizujemy duże kontrakty o łącznej wartości 166 mld zł. Na tyle opiewa znowelizowany program budowy dróg krajowych i autostrad, który decyzją premiera został zwiększony właśnie o kolejne inwestycje drogowe- wyjaśnia wiceminister infrastruktury.

Innym projektem w walce z wykluczeniem komunikacyjnym ma być program 100 obwodnic  na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. W ciągu najbliższych 10 lat zrealizowanych ma być 100 zadań polegających na budowie obejść tych miast, które do tej pory nie miały takich inwestycji.

Następny projekt to modernizacja polskich kolei, w których rząd w tej gałęzi transportu widzi duży potencjał.

- Robimy wszystko, aby polska kolej była dostosowana do standardów XXI w. Dlatego program kolejowy, który zakłada wydatkowanie ponad 76 mld zł, jest ważnym i skutecznym elementem z wykluczeniem komunikacyjnym. W 2019 r. z oferty polskich przewoźników kolejowych skorzystało ponad 336 mln pasażerów- mówi Rafał Weber.

Podkreślono również, że ważnym aspektem jest także Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych , którego celem jest wspieranie i przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu, podpisano umowę na wznowienie 21 połączeń linii autobusowych w województwie podlaskim.

- Jestem przekonany, że te linie wykorzystywane będą przez mieszkańców regionu, by w sposób bezpieczny i komfortowy komunikować się nie tylko z Białymstokiem, ale i ze stolicami powiatów czy gmin, rozlegle położonych na terenie województwa i właśnie tak powinna wyglądać bardzo dobra oferta przewozowa - dodaje Rafał Weber.

Budowa dróg, lepsza komunikacja, czy szerzej rozwój infrastruktury to także prawidłowa i skuteczna współpraca między samorządowcami a urzędem wojewódzkim, co pozwala wykorzystywać chociażby środki z funduszu.

- Cieszę się, że jest instrument w postaci ustawy, która utworzyła fundusz. Cieszę się także, iż mimo pandemii zmienione zostały przepisy w zakresie dofinansowania samorządów, jeśli chodzi o połączenia autobusowe. 22 maja ogłosiliśmy kolejny nabór na wnioski dotyczące tychże połączeń- mówi- Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski przyznał, że majowy nabór cieszył się sporym powodzeniem wśród jednostek samorządu terytorialnego. Ogółem wpłynęło 11 wniosków, dzięki którym przybędzie 37 połączeń autobusowych na łączną długość ok. 2,7 tys. km.

Z kolei podlaskie władze zaznaczały, że walczą, by region nie podlegał wspomnianemu już wykluczeniu komunikacyjnemu, zarówno jeśli chodzi o połączenia zewnętrzne jak i wewnętrzne. Wiąże się to nie tylko z liniami dojeżdżającymi do Białegostoku, ale również łączące mniejsze miejscowości.

- Jesteśmy w stanie zadbać o to, by nasi mieszkańcy mogli dotrzeć do stolicy województwa. By mieli dostęp do lekarza, edukacji, skorzystać z obiektów sportowych, ale także by mogli przemieszczać się i korzystać z dobrodziejstw wewnątrz województwa- tłumaczy Artur Kosicki

Marszałek województwa podlaskiego wskazywał, że będą powstawać kolejne połączenia autobusowe, a dobrą korelację na linii rząd-samorząd można zauważyć właśnie w związku z podpisaną umową realizowaną przez spółkę PKS Nova. Zapewniono również, iż to dopiero początek, a przedsiębiorstwo nadal będzie rozwijane, gdyż jest istotne z punktu widzenia zabezpieczenia podstawowych potrzeb mieszkańców regionu. Ponadto, marszałek dziękował także Ministerstwu Infrastruktury za stworzenie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Natomiast senator Jacek Bogucki zauważył, że mimo trudnej sytuacji w związku z pandemią SARS-CoV-2 znajdują się środki na inwestycje i budowę kolejnych dróg, główne ciągi komunikacyjne, ale też na mniejsze, samorządowe, które ważne są dla lokalnych mieszkańców.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe