Kolejne laboratorium w regionie z testami na COVID-19

  • 24.06.2020, 12:38
  • Red
Kolejne laboratorium w regionie z testami na COVID-19
Podlaski NFZ podpisał kolejne umowy z laboratoriami, które wykonują bezpłatne testy w kierunku koronawirusa. To szósta placówka w regionie wykonująca takie badania.

Jak informuje Izabella Bołtruczuk, Podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł następną umowę z laboratorium, które bezpłatnie wykonuje testy dla pacjentów na obecność COVID-19. To szósta placówka w regionie, która zajmuję się takimi badaniami.

Na samym początku pandemii SARS-CoV-2, istniała konieczność, by wymazy pacjentów z województwa podlaskiego wożone były do Warszawy czy Olsztyna. Jednakże od jakiegoś czasu, takie badania wykonują laboratoria w Łomży, Białymstoku oraz Suwałkach.

Dokładnie pięć laboratoriów podpisane ma umowy z Podlaskim Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to:

  1. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
  2. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
  3. Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i  Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
  4. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
  5. Szpital Wojewódzki w Suwałkach

Jak już wiemy, szóstym miejscem w regionie, w którym wykonywane będą testy na obecność koronawirusa jest Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna  w Białymstoku. Podlaski sanepid finansuje je w ramach własnej działalności.

- Są to testy wymazowe, wykonywane dokładną metodą RT-PCR, która wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. – mówi Maciej Bogdan Olesiński dyrektor Podlaskiego NFZ.

Warto zaznaczyć, że laboratoria mają 24 godziny na wykonanie badania, przekazanie wyniku i wpisanie informacji o wyniku testu do specjalnego systemu informatycznego, dzięki czemu osoby z kwarantanny, czy pacjenci oczekujący na wyjazd do sanatorium mogą szybko go poznać.

-  Wcześniej szpitale zlecały wykonanie testu podwykonawcom a obecnie, dzięki umowom z Podlaskim NFZ,  mają możliwość rozliczać się bezpośrednio z nami i zarabiać dodatkowe pieniądze. Za wykonanie jednego testu NFZ płaci laboratorium 280 zł  -  dodaje Maciej Bogdan Olesiński dyrektor Podlaskiego NFZ.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe