Wóz strażacki dla gminy za największą frekwencję w I turze wyborów prezydenckich

  • 25.06.2020, 15:32 (aktualizacja 25.06.2020, 15:41)
  • Red
Wóz strażacki dla gminy za największą frekwencję w I turze wyborów prezydenckich
MSWiA zainaugurowało profrekwencyjną akcję „Bitwa o Wozy”. Dzięki niej w każdym województwie, gmina do 20 tys. mieszkańców za największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczyna akcję „Bitwa o Wozy”, która ma na celu zachęceniu jak największej liczby osób do pójścia na wybory, a to przełożyć się ma z korzyścią dla całej gminy.

Jak poinformował resort, zakup 16 nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych zostanie sfinansowanych przez MSWiA. W każdym województwie w Polsce, gminy do 20 tys. mieszkańców otrzymają wozy strażackie za największą procentową frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Natomiast sfinansowanie lub dofinansowanie wozów strażackich sięgać będzie maksymalnie do 800 tys. zł

W przypadku uzyskania najwyższej procentowej frekwencji wyborczej w więcej niż jednej gminie w danym województwie, brane pod uwagę będą: liczba wyjazdów OSP w 2019 r., liczba strażaków mogących brać czynny udział w działaniach ratowniczych i dyspozycyjność danej OSP (liczba przypadków, w których pomimo dysponowania jednostki, nie wyjechała do zdarzenia).

- Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chciałbym zaapelować do wójtów, burmistrzów, radnych ze wszystkich opcji politycznych, byśmy razem walczyli o jak najwyższą frekwencję wyborczą- mówi wiceminister Paweł Szefernaker.

Inspiracją dla programu MSWiA były m.in. zeszłoroczne akcje profrekwencyjne samorządów. Co ważne, nowe wozy umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie.

– Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – informuje nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP.

Ponadto, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w porozumieniu z zarządem gminy wyznaczać będą jednostki, które w tym celu ubiegają się o dofinansowanie.

Zgodnie z procedurą, jednostki OSP z gmin, które osiągną najwyższą procentową frekwencję, będą musiały złożyć wniosek o sfinansowanie zakupu wozu. Wnioskowanie, zawarcie umowy na dotację i jej rozliczenie odbywać się będzie zgodnie ze znanymi już OSP procedurami zawartymi w dokumentach:

- „Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w 2020 roku”, zatwierdzonym 8 kwietnia 2020 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;

- „Tryb i zasady udzielania dotacji z budżetu państwa na zadanie publiczne pod tytułem: „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego”.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
CzarnyZajaczek
CzarnyZajaczek 25.06.2020, 23:09

16 wozów strażackich x 900 000 = 14,4 mln PLN

Tylko z powodu zeszłorocznej obniżki podatków przez PiS samorządy stracą w tym roku według szacunków ok 6 mld PLN https://www.bankier.pl/wiadomo…

W związku z epidemią straty samorządów mogą wynieść łącznie nawet 20 mld PLN

Lewica niedawno złożyła w Sejmie projekt ustawy o rządowej subwencji rekompensującej samorządom 50% strat powstałych w wyniku pandemii https://2tk.pl/spojrzenia/okie…

Zagłosować oczywiście warto tyle te wozy strażackie to zaledwie 0,14% (niecałe półtora promila) kwoty jaką samorządy mogą uzyskać dzięki projektowi Lewicy (ok. 10 mld)

Co prawda w efekcie epidemii najwięcej stracą samorządy dużych miast, jednak może to sparaliżować funkcjonowanie tych miast które przecież tworzą większość polskiego PKB, w razie takiego paraliżu finansowego dużych polskich miast nasza gospodarka zawali się jak domino więc kryzys przeniesie się też i na mniejsze gminy, więc te wozy strażackie dla małych gmin co zagłosują na Dudę będą marnym pocieszeniem

Z tym efektem domina bynajmniej nie przesadzam, w tym roku będzie największy kryzys gospodarczy na świecie od czasu Wielkiego Kryzysu przed II Wojną Światową

PiS oczywiście będzie zbywał projekt Lewicy żeby już po wyborach ogłosić swój własny, który zapewne będzie bublem i zanim go poprawią wystarczająco żeby do czegokolwiek się nadawał to samorządy zdążą się wykrwawić finansowo pogłębiając kryzys gospodarczy w Polsce, więc PiSowski projekt (o ile taki powstanie a nie skończy się tylko na buńczucznych zapowiedziach albo na udawaniu że nie ma tematu) i tak będzie bezużyteczny

Pozostałe