Linia kolejowa Śniadowo-Łomża: Umowa na przygotowanie projektu już podpisana

  • 01.07.2020, 15:46
  • Red
Linia kolejowa Śniadowo-Łomża: Umowa na przygotowanie projektu już podpisana
Podlascy samorządowcy wraz z Ministerstwem Infrastruktury podpisali umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji odcinka Śniadowo–Łomża oraz na modernizację odcinka Białystok-Czyżew, międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Łączna wartość obu inwestycji to blisko 4 mld zł. W spotkaniu udział wzięli Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury, Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego oraz wicemarszałek Marek Olbryś.

Zarząd województwa podlaskiego, reprezentowany przez marszałka, Artura Kosickiego oraz wicemarszałka Marka Olbrysia podpisali umowy, które opiewają na blisko 4 mld zł. Przede wszystkim zapewnić one mają rozwój linii kolejowych w regionie.

Pierwsza z nich to przygotowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji odcinka Śniadowo–Łomża. Natomiast druga na modernizację odcinka Białystok-Czyżew, który wchodzi w skład międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Wspomniane umowy zawarto z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury.

Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji odcinka Śniadowo-Łomża stała się faktem. Jest on częścią linii kolejowej nr 49, a jego główne założenia to szybsze pociągi, mniejsze koszty eksploatacji, a także poprawa jakości usług kolejowych. Dokumentacja projektowa, której dotyczy umowa, ma być gotowa w II kwartale 2023 roku.

Inwestycja przede wszystkim usprawnić ma ruch na tym odcinku poprzez poprawę stanu technicznego kolei. Zwiększą się prędkości maksymalne pociągów (pasażerskie – 100 km/h oraz towarowe – 80 km/h). Mniejsze będą koszty eksploatacji, poprawi się też jakość usług. Wszystko to podniesie konkurencyjność kolei w stosunku do innych gałęzi transportu, a także zwiększy dostępność transportową województwa.

- Zarząd województwa podlaskiego przyznał ponad 4 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na przygotowanie dokumentacji projektowej, ponieważ linia kolejowa nr 49 na odcinku Śniadowo–Łomża jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Podpisana umowa z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest ważnym krokiem na drodze realizacji tej inwestycji – zaznaczył Artur Kosicki, marszałek województwa.

Wartość całej inwestycji to blisko 6 mln zł. W ramach dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a ściślej z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na ten cel przeznaczono ponad 4 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel, marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałek Marek Olbryś.

Z kolei Rail Baltica to jeden z kluczowych polskich, ale i europejskich przedsięwzięć.

- Modernizacja transeuropejskiego korytarza Rail Baltica na terenie Polski to jeden z najważniejszych projektów zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym. Dzięki prowadzonej modernizacji trasa przystosowana zostanie do ogólnych standardów linii kolejowych, obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, co zwiększy konkurencyjność i atrakcyjność transportu kolejowego - podkreślał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Szef resortu infrastruktury zwracał uwagę, że dzięki temu przedsięwzięciu zyska gospodarka kraju i zwiększy się rola Polski na mapie transportowej Europy. Dodał również, iż rząd dąży do tego, by polska kolej była bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, ale także nowoczesna.

Odcinek Czyżew-Białystok, który ma odległość 71 km to ostatni fragment modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok, będący częścią międzynarodowej trasy Rail Baltica i jednocześnie jedną z najważniejszych inwestycji kolejowych w regionie.

- To szczególny dzień dla Polskich Linii Kolejowych. Podpiszemy największą w historii umowę o największej wartości, a więc 3,3 mld zł. Realizacja Rail Baltica jest jedną ze sztandarowych inwestycji kolejowych w całej Unii Europejskiej - mówił Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Pociągi osobowe na tym odcinku będą mogły jeździć z prędkością nawet do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do stolicy ma trwać ok. półtorej godziny, czyli o godzinę krócej niż teraz.

Linia będzie w całości bezkolizyjna, wszystkie przejazdy będą dwupoziomowe. Dodatkowo przebudowa ma objąć perony na 11 przystankach i 5 stacjach. Będą szersze i wyższe oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. PLK zapowiada nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne, nowe nagłośnienie i funkcjonalne oświetlenie.

Prace budowlane mają trwać 37 miesięcy, do lipca 2023 r. Inwestycja jest dofinansowana jest przez Unię Europejską (UE) z programu CEF (Connecting Europe Facility) - „Łącząc Europę”. Umowę w tej sprawie podpisali Piotr Jurczyk, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. oraz Krzysztof Pietras, Dyrektor Regionu Centralnego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Z kolei podlaskie władze podkreśliły wagę wszystkich inwestycji, jakie w ostatnim czasie poczyniono w regionie, a mianowicie Via Baltica, Rail Baltica, oraz Via Carpatia są istotne dla rozwoju całego regionu. Jednocześnie wskazały, iż kolejne inwestycje realizowane dzięki wsparciu obecnej władzy.

- Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, Fundusz Dróg Samorządowych, z którego województwo podlaskie tylko w przeciągu 1,5 roku uzyskało ponad 300 mln zł dofinansowania z budżetu państwa, to dowód na to, że dla tego rządu nie ma Polski A i Polski B – zaznaczył Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 01.07.2020, 20:09
Duda wygra wybory, a pieniądze na ten remont znikną drugi raz.

Pozostałe