Ponad 2,2 mln zł na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

  • 02.07.2020, 13:47 (aktualizacja 02.07.2020, 13:55)
  • Red
Ponad 2,2 mln zł na drogi dojazdowe do gruntów rolnych
Ponad 2,2 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi do 18 podlaskich gmin. Środki przeznaczone zostaną na dofinansowanie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Uroczystego przekazania symbolicznych czeków z dotacjami wójtom i burmistrzom dokonali m.in. marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu.

Dokładnie 2 249 179 zł przekazane zostały 18 podlaskim gminom na drogi dojazdowe do gruntów rolnych. To większa kwota niż w poprzednim roku, która wynosiła 1,7 mln zł. Do wójtów i burmistrzów trafiły symboliczne czeki, które przekazali marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś, członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski, a także wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko oraz radny wojewódzki Paweł Wnukowski.

- Wiemy, iż kwestie związane z produkcją rolną, dostępu do pól uprawnych jest bardzo ważna w dalszym rozwoju naszego regionu. Można powiedzieć wręcz, że nasze województwo rolnictwem stoi- wskazuje marszałek Artur Kosicki.

Poinformowano również, że wszystkie złożone w tym rozdaniu wnioski, które przeszły pozytywnie oceną formalną otrzymały dotację.

- Staraliśmy się, by faktycznie wyjść naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców. Są to różne kwoty, o różnych parametrach technicznych. Większość z samorządowców to są już nasi sprawdzeni partnerzy, więc  mam nadzieję, iż te środki zostaną dobrze spożytkowane tłumaczy Artur Kosicki.

Z kolei wicemarszałek Marek Olbryś zaznaczył, że jakość dróg gruntowych, dojazdówek ma ogromny wpływ na codzienność życia mieszkańców obszarów wiejskich.

- Droga jest jak najbardziej wskazana dla gospodarstw, które posiadają dużą produktywność i mają dobry sprzęt. Chcemy pomóc w utrzymaniu tej komunikacji, która istnieje na terenie gmin. Nam, jako zarządowi województwa podlaskiego przyświecać będzie cel, by co roku zwiększać środki na tę działalność- mówi Marek Olbryś.

Dzięki dofinansowaniu i wsparciu podlaskich samorządowców, wybudowanych i zmodernizowanych zostanie ponad 22 km tzw. dojazdówek do pól uprawnych. To rekordowa kwota, jaką na ten cel dotychczas przyznał urząd marszałkowski. Całkowita wartość tegorocznego  przedsięwzięcia wynosi blisko 5,5 mln zł.

Gmina Śniadowo otrzymała 48 300 zł na 600-metrową drogę, która znajduje się obrębie sołectwa Uśnik-Kolonie.

-  Jesteśmy w postępowaniu przetargowym, a całość wydatków na ten cel to 115 tys. zł. Dotacja, jaką otrzymaliśmy jest znacząca, ponieważ umożliwia nam to rok w rok sukcesywną poprawę dróg dojazdowych do pól. Jako gmina słyniemy z dobrze rozwijającego się rolnictwa, co się wiąże z tym, że dobry, ale i drogi sprzęt porusza się po tych drogach. Umożliwiamy więc rolnikom sprawniejszy dojazd do gruntów rolnych i wpływamy na to, by gospodarstwa lepiej się rozwijały- wyjaśnia Rafał Pstrągowski, wójt gminy Śniadowo.

Z kolei gmina Szepietowo 252 tys. zł przeznaczy na ponad 1,7 km drogę w Wojnach-Pieckach.

-  To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców tej miejscowości. Rolnicy w tej chwili mają duży sprzęt, który wymaga stabilnych możliwości dojazdu, ale przede wszystkim minięcia się  na tych drogach. To w okresie żniw ma ogromne znaczenie- wyjaśnia Robert Wyszyński, burmistrz Szepietowa.

Podlaskie władze zaznaczały, że mimo pandemii SARS-CoV-2, jaka zapanowała w kraju czynione są starania, by region na wszelakich płaszczyznach wciąż rozwijał się prężniej i dynamicznie, gdyż takie właśnie mają być cele obecnego zarządu województwa podlaskiego.

 Dofinansowanie remontów i budowy tzw. dojazdówek jest przyznawane co roku, na podstawie wniosków złożonych przez gminy. Inwestycja musi być zakończona i rozliczona do 31 października w tym samym roku, w którym przyznano dotację.

Poniżej zamieszczamy pełną listę 18 gmin, które otrzymały dotacje.         

red_

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe