Dodatkowe środki na program „Posiłek w szkole i w domu”. 225 tys. na rozwój czytelnictwa w regionie

  • 02.07.2020, 15:19 (aktualizacja 02.07.2020, 15:30)
  • Red
Dodatkowe środki na program „Posiłek w szkole i w domu”. 225 tys. na rozwój czytelnictwa w regionie
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, na podstawie decyzji Ministerstwa Finansów w sprawie zmian w budżecie państwa na ten rok, zwiększył dotację celową i wydatki budżetowe w regionie na program „Posiłek w szkole i w domu” oraz „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

Po decyzji Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów w związku ze zmianami w budżecie państwa wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski zdecydował się zwiększyć  środki na pogram „Posiłek w szkole iw  domu” . Natomiast na „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" przeznaczono 225 140 zł.

Program ,,Posiłek w szkole i w domu ” przewidywana na lata 2019-2023 zastąpił ,,Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020. W ramach projektu przewidziane jest wsparcie finansowe dla gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego (w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności) oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Wsparcie skierowane jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy spełniają warunki otrzymania pomocy  wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe. Wpisuje się w to 150 % kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Istotnym elementem projektu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.

Ze środków przekazywanych gminom w ramach programu dofinansowane są posiłki wydawane w stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym nieopuszczającym domu np. ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność. Także dla tych, którzy nie są w stanie sami przygotować sobie posiłku oraz na pomoc w formie zasiłku celowego i świadczeń rzeczowych. W programie przeznaczono też środki na dowóz posiłków.

W ramach programu realizowane są 3 moduły:

  1. dla dzieci i młodzieży
  2. dla osób dorosłych
  3. moduł dla organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.

Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski zwiększył wydatki budżetowe w tym roku w ramach dwóch pierwszych modułów o 5 694 350 zł, a w ramach modułu trzeciego o 1 149 586 zł. Warto zaznaczyć, iż w programie uczestniczą wszystkie gminy w województwie podlaskim.

W ubiegłym roku w ramach programu "Posiłek w szkole i w domu" podlaskie gminy przekazały blisko 22 mln zł. W ramach modułu 1 i 2 programem objęto 43 613 osób, w tym liczba osób starszych, niepełnosprawnych to 20 265.

W 2019 r. wydano 2.380.701 posiłków, z tego:

- pełen obiad- 1.919.862,

- jedno danie gorące – 445.029,

- mleko, bułka kanapka – 15.810.

Liczba placówek prowadzących dożywianie - 631, w tym :

- szkoły - 406

- przedszkola - 169

- żłobki - 18

- inne – 38

Pomoc w formie zasiłku celowego i świadczeń rzeczowych w 2019 r.:

- liczba osób, którym przyznano decyzją świadczenie (zasiłek celowy) – 13.901,

- liczba osób, którym przyznano decyzją świadczenie (świadczenie rzeczowe) – 662.

Z kolei Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to projekt na lata 2016-2020 uchwalony przez Radę Ministrów po to, by poprawić stan czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego - centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN.

Podlaski Urząd Wojewódzki zwiększył wydatki budżetowe w tym zakresie o kwotę 225 140 zł. Jest ona przeznaczona na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do bibliotek szkolnych. Z dodatkowych środków skorzysta 20 podlaskich gmin i 10 organizacji.

               

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe