1,5 mln zł straty Skarbu Państwa. Grupa unikająca płacenia VAT-u zlikwidowana

  • 10.07.2020, 10:18
  • Red
1,5 mln zł straty Skarbu Państwa. Grupa unikająca płacenia VAT-u zlikwidowana
KAS oraz Ministerstwo Finansów zlikwidowali zlikwidowali przestępczy proceder związany z unikaniem płacenia podatku VAT przez jedną ze spółek z Mazowsza. Straty Skarbu Państwa mogą sięgać co najmniej 1,5 mln zł.

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa oraz analitycy ds. STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) z Ministerstwa Finansów namierzyli i zlikwidowali przestępczą spółkę nie płacącą podatku VAT. Kontrolowana spółka unikała zapłaty należnego podatku VAT wykorzystując tzw. puste faktury. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował na rachunkach bankowych nieuczciwej firmy kilkaset tysięcy złotych.

Pracownicy oraz funkcjonariusze podlaskiej KAS współpracując z analitykami ds. STIR z Ministerstwa Finansów skontrolowali jedną z mazowieckich spółek prawa handlowego działających w branży usługowej. Kontrolujący ustalili, że wykazane przez firmę faktury zakupu nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, a służyły wyłącznie do obniżania należnego podatku VAT.

Podczas przeszukania siedziby spółki kontrolerzy z KAS zabezpieczyli dokumentację księgową, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe oraz kilkadziesiąt kart płatniczych należących do różnych podmiotów. Na poczet zaległych należności podatkowych szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował na rachunkach bankowych nieuczciwej firmy ponad 250 tys. zł.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe. Szacowane straty Skarbu Państwa wynikające z nielegalnej działalności spółki wynoszą co najmniej 1,5 mln zł. Organizatorom przestępczego procederu grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 5. Sprawa jest rozwojowa.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe