Puchar gmin. Znamy zwycięzców

  • 16.07.2020, 13:47 (aktualizacja 16.07.2020, 13:52)
  • Red
Puchar gmin. Znamy zwycięzców
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego podsumował Puchar Gmin, czyli konkurs dla podlaskich samorządów za największą frekwencją w drugiej turze wyborów prezydenckich. Przedstawił również 10 gmin, które wygrały w konkursie.

O 50 tys. zł walczyło 10 gmin w województwie podlaskim. Nagroda przeznaczona była za największą procentową frekwencją w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Artur Kosicki, dziękując mieszkańcom regionu za liczny udział w wyborach zaznaczył, że frekwencja w wyborach w województwie podlaskim, która wyniosła 64,33 proc. to wynik historyczny. Pięć lat wcześniej do urn poszło 52,49 proc. uprawnionych, co oznacza wzrost o niemal 12 punktów procentowych.

- Tendencja, żeby brać udział w wyborach jest wzrostowa, to mnie niezmiernie cieszy, bo jako zarząd województwa podlaskiego podjęliśmy szereg działań profrekwencyjnych. Widać, że one przynoszą efekty, ale nadal musimy przekonywać mieszkańców do brania udziału w głosowaniach - powiedział marszałek.

Wśród wymienionych przez niego działań znalazł się m.in. Puchar Gmin. To konkurs, w którym 10 podlaskich gmin z największą procentową frekwencją otrzyma dotację z budżetu województwa w wysokości 50 tys. zł na modernizację i wyposażenie lokalnych świetlic. O takiej formie aktywizacji zdecydowali radni podczas ostatniej sesji sejmiku województwa.

Jak poinformował marszałek, najliczniej przy urnach stawili się mieszkańcy gmin: Rudka (82,35%) , Kołaki Kościelne (79,00%), Klukowo (78,80%), Suraż (76,97%), Nowinka (76,13%), Kulesze Kościelne (75,16%), Kobylin-Borzymy (74,30%), Nowe Piekuty (74,23%), Supraśl (72,57%) oraz Turośń Kościelna (72,39%). Uroczyste wręczenie pucharów nastąpić ma w przeciągu kilku dni .

Podkreślono również, iż powyborczy czas jest dobrym momentem do zakończenia wszelkich waśni i animozji. Ważne jest, by wszystkie środowiska polityczne zajęły się żmudną pracą na rzecz rozwoju województwa podlaskiego w tym gmin, miast i wsi.

- Emocje już opadły, kurz już opadł, czas zająć się województwem- zaznaczył Artur Kosicki.

Zapowiedziano także spotkania, których efektem ma być koordynacja działań na rzecz naszego regionu. Marszałek poinformował, że zamierza zacząć od spotkań z włodarzami trzech największych miast: Łomży, Białegostoku, a także Suwałk. Adresatami działań marszałka ma być też Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i Związek Powiatów Województwa Podlaskiego.

Artur Kosicki zapowiedział też cykl swoich wizyt we wszystkich gminach województwa, które mają się rozpocząć z początkiem września.

- Chcę spotykać się z władzami gmin, ale też mieszkańcami, poznać kierunki rozwoju, wysłuchać jakie są problemy, po to, by dana społeczność odczuła, że faktycznie interesujemy się jej sprawami - wyjaśnił marszałek.

Ponadto, podkreślił, że przynależność polityczna nie będzie mieć wpływu na włodarzy zwycięskich gmin.

- Mogę powiedzieć, że my nie planujemy, jak będziemy działać ponad podziałami. My już tak działamy. Decyzje z ostatniego półtora roku, od kiedy funkcjonuje nowy zarząd województwa, to tego najlepsze przykłady- mówił Artur Kosicki.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe